MENU

Edukacja

SZTUKowanie 69. - LIBAN

MOJE MIEJSCE

Podczas kolejnego SZTUKowania wspólnie z przedszkolakami w Galerii Sztuki Najnowszej obejrzeliśmy wystawę krakowskich młodych artystów pt. „LIBAN”. Inspiracją prac artystów jest historia miejsca –kopalni LIBAN w Krakowie. Smutne konotacje historyczne LIBANU odsunęliśmy na bok, zajmując się tylko znaczeniem miejsc w naszym życiu.

SZTUKowanki 5. - dla najnajmłodszych

MALI MUZYKANCI

27 listopada odbyły się kolejne warsztaty dla najnajmłodszych twórców. Tym razem sala warsztatowa wypełniła się ciekawymi dźwiękami. Dzieci wraz ze swoimi mamami i tatusiami stworzyły instrumenty muzyczne. Wspólnie przysłuchiwaliśmy się dźwiękom takich instrumentów jak: wykonany z wiadra bęben, kij deszczowy wypełniony fasolą, grochem i kaszą, podkładki do śrub umocowane na sznurku, różnego rodzaju grzechotki i kolorowe balony z fasolą, grochem w środku.

SZTUKowanie 66. - Widmowa gęstość mocy

KONCERT NA PRZEDMIOTY

Jaki dźwięk wydaje styropian? Jaki dźwięk wydaje łyżka, kilka guzików, tuba papierowa, folia aluminiowa? Czy można zrobić z tych dźwięków prawdziwy koncert? Oczywiście, że można. Udowodniły to dzieci uczestniczące w kolejnych warsztatach SZTUKowanie. Zajęcia rozpoczęliśmy od zwiedzenia wystawy pt. „Widmowa gęstość mocy”, która porusza zagadnienie szeroko pojętej audiosfery. Następnie zagraliśmy koncert na dziwne przedmioty.

SZTUKowanie 65. - Urszula Wilk

„Widzi się tylko świat we fragmentach, innego nie będzie”.
Olga Tokarczuk
Ten cytat stał się inspiracją do kolejnych warsztatów dotyczących wystawy Urszuli Wilk. Tym razem spotkaliśmy się z grupą gimnazjalistów z Gimnazjum nr 19. Początek zajęć to oczywiście wspólne oglądanie wystawy w BWA, podczas której przybliżyliśmy sobie termin „abstrakcjonizm”. Następnie z prezentacji multimedialnej uczestnicy mogli dowiedzieć się o tym, co charakteryzuje dwa główne nurty abstrakcji (geometrycznej i niegeometrycznej) oraz poznać twórczość Jacksona Pollocka.

SZTUKowanie 63. - Urszula Wilk

RADOSNE LINIE

Czy linia może być śladem naszej drogi? A może pokazuje koryto rzeki na mapie? Gdzie ją możemy zobaczyć? Co ona nam przypomina? Z takimi pytaniami zmierzyły się dzieci z przedszkola w Wawrowie 13 października br. Mali twórcy wykonali podczas warsztatów własne linie, które stały się trasą ich spaceru oraz wspólną pracę malarską złożoną z radosnych linii.

Zajęcia zainspirowane obrazami Urszuli Wilk, której wystawę pt. "Linie-niezależne byty malarskie" możemy oglądać w Galerii BWA.

SZTUKowanie 68. - LIBAN, Salon Jesienny

EMOCJACHY
Podczas kolejnych zajęć SZTUKowanie obejrzeliśmy dwie wystawy: „LIBAN” w Galerii Sztuki Najnowszej i „Salon Jesienny” w Galerii BWA. Nasze zwiedzanie wystaw nacechowane było uczuciami: tymi smutnymi – podczas oglądania pierwszej wystawy i  bardziej pozytywnymi na wystawie Salonu Jesiennego. W trakcie części praktycznej naszego spotkania wzięliśmy na warsztat nasze uczucia.

SZTUKowanie 67 - Salon Jesienny

MÓJ ZNAK
26 listopada odbyły się kolejne warsztaty w ramach SZTUKowania. Tym razem wspólnie z młodzieżą i dziećmi ze Świetlicy Jaskółka przy gorzowskim hospicjum, obejrzeliśmy wystawę Salon Jesienny w Galerii BWA. Uczestnicy opowiadali o swoich wrażeniach i upodobaniach w kontekście obejrzanych prac. Następnie udaliśmy się do sali warsztatowej, w której, przy miłej rozmowie, każdy narysował znak/symbol, który w jakiś sposób go wyraża.

SZTUKowanki 4. dla najnajmłodszych

PODWODNE STWORY
30 października po raz kolejny spotkaliśmy się z najnajmłodszymi twórcami, ich mamami i tatusiami z gorzowskiego Klubu Mam. Tym razem wyruszyliśmy w podwodną krainę, do której zabrał nas abstrakcyjny obraz Wassily’ego Kandinsky’ego. Podczas warsztatów dzieci z bibuły, filcu, wełny, pianek pod panele oraz kolorowych piórek, stworzyły mieszkańców podwodnej krainy. Następnie za pomocą wałka, gąbek i szablonów namalowały tę krainę.

SZTUKowanie 64. - Urszula Wilk

EMOCJACHY

Podczas kolejnych zajęć dotyczących wystawy Urszuli Wilk wzięliśmy na warsztat nasze uczucia.
Spotkanie rozpoczęliśmy oczywiście od obejrzenia wystawy artystki w Galerii BWA. Dzięki temu dzieci poznały termin „abstrakcja” i chciały rozszyfrować każdą plamę, którą artystka namalowała. Następnie na małych kartkach papieru narysowaliśmy sytuacje, w których czuliśmy wstyd oraz smutek. Nie chcąc o nich za długo rozprawiać, szybko zamknęliśmy je w kopertach. Przywołując w pamięci obraz Urszuli Wilk pt. „Bluemetrie” zabraliśmy się do pracy.

SZTUKowanki 3. dla najnajmłodszych

25. września odbyło się kolejne spotkanie ze sztuką dla najnajmłodszych. Dzieci wraz z mamusiami i tatusiami otrzymały trudne zadanie: stworzyć fantastyczne domy dla ulubionych zabawek. Za materiał do wykonania posłużyły nam styropian, pianki, wykałaczki oraz kamienie, z których dzieci usypały wyspy oraz drogi. Inspiracją dla nas były domy przedstawione w książce D.O.M.E.K.

«123»