MENU

  • VII Gimnazjalne Spotkania Filmowe
Edukacja

Warsztat produkcji filmowej

Zajęcia w ciekawy i przystępny sposób ukazują proces produkcji filmu: tworzenie scenariusza, ćwiczenia aktorskie, praca z kamerą, montaż. Pozwalają uczestnikom zasmakować atmosfery pracy na planie filmowym, zapoznają z fachową terminologią oraz uczą przekazywania treści za pośrednictwem obrazów. Rozwijają wyobraźnię, umiejętność pracy w grupie, odpowiedzialność za powierzone zadanie. Efektem spotkań są krótkie etiudy (według pomysłów i scenariuszy przygotowanych przez uczestników), które prezentowane są podczas uroczystego zakończenia warsztatów.

Warsztaty prowadzi Wojciech Tomczak – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na kierunku reżyserii, instruktor warsztatów filmowych dla dzieci i młodzieży w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury, założyciel grupy filmowej WOLF, której produkcje z powodzeniem zdobywają nagrody na festiwalach kina niezależnego.

Program kierowany jest do uczniów klas IV - VI.

Edukacja historyczna

Lekcja historii poza szkołą? Poszukiwanie wiedzy historycznej w innych źródłach? Sprawdź, jak ważne wydarzenia przekazują twórcy za pośrednictwem oka kamery. Projekt łączący projekcje ze spotkaniami z historykiem to okazja do zorganizowania ciekawego spotkania z historią poza murami szkoły oraz możliwość dalszej dyskusji i odkrycia tego, czego nie uchwyciły tradycyjne podręczniki czy opracowania historyczne.
Przykładowe filmy:
„Opowieści z miasta G.” – spojrzenie Polaków, którzy po wojnie osiedlili się w Gorzowie w poszukiwaniu nowego mieszkania i nowego życia. Bohaterami są uczniowie pierwszej polskiej szkoły w Gorzowie, którzy opowiadając o swoim powrocie do ojczyzny ukazują fragment ówczesnej historii miasta,
„Historia cyganki” – bohaterką filmu jest cygańska poetka Papusza, która przez 30 lat mieszkała w Gorzowie Wlkp. W filmie przedstawione są wspomnienia Papuszy, a także Jerzego Ficowskiego – jej odkrywcy i tłumacza z języka romskiego. Wypowiadają się również syn Władysława Wajsa, lekarka Maria Serafiniuk oraz Zdzisław Morawski i Edward Dębicki.

Fabryka filmożerców

Kino to niesamowita przygoda. Pociągająca, inspirująca, uzależniająca…Jeśli interesujecie się filmem i jego historią, jeśli chcecie pisać scenariusze, realizować własne filmy lub nauczyć się, jak krytycznym okiem spoglądać na kino, przyjdźcie do naszej fabryki i zostańcie prawdziwymi Filmożercami. Zajęcia kierujemy do klas oraz grup zorganizowanych. Terminy, ilość spotkań oraz cena za udział w zajęciach zostaną ustalone podczas zapisów. Zapraszamy od września! Zachęcamy do obejrzenia naszej galerii z prowadzonej w latach 2008 – 2010 Małej Akademii Filmu.

Laboratorium Sztuki

Laboratorium Sztuki to cykl wykładów skierowanych do wszystkich tych, którzy chcą wiedzieć więcej na temat zagadnień współczesnej praktyki artystycznej. Celem podstawowym wykładów jest przybliżenie głównych nurtów i tendencji w sztuce XX wieku, które miały wpływ na szybkie ewoluowanie sztuki w ostatnim pięćdziesięcioleciu XX i na początku XXI wieku. Podczas spotkań omówiane są kierunki i aktualne tendencje zmieniających się koncepcji artystycznych w Polsce i na świecie. Zaproszeni wykładowcy to teoretycy sztuki, artyści i krytycy, którzy w sposób kompetentny przedstawią obszary sztuki współczesnej w oparciu o szerszy kontekst historyczny i teoretyczny oraz materiał ilustracyjny. Zależy nam na przystępnej formie, która dotrze do szerokiego grona odbiorców, przybliżając im niełatwy i często hermetyczny świat sztuki współczesnej.

W 2009 roku w ramach projektu odbył się cykl warsztatów dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.