MENU

Edukacja

SZTUKowanie 84. - Piotr Wołyński

JA/CIEŃ
Czy cień może być tematem sztuki? Jak go uchwycić? W jaki sposób przedstawić?
22 grudnia br. spotkaliśmy się na kolejnych warsztatach w ramach cyklu SZTUKowanie, próbując odpowiedzieć na te pytania. Tym razem odwiedziliśmy wystawę Piotra Wołyńskiego. Zainspirowani zdjęciami artysty, na których artysta wykorzystuje swój cień rozpoczęliśmy poszukiwania różnorodnych cieni. Następnie odrysowaliśmy je na kartkach i zamieniliśmy w coś zupełnie innego.

SZTUKowanie 82. - Relacje odwrotne

Usta mówią. Usta milczą.

Kolejny już raz warsztaty pn. SZTUKowanie dotyczyły wystawy pt. „Relacje odwrotne”. Z tekstu do wystawy czytamy: (…) „projekt dotyka sytuacji zagrożenia, naruszenia obszaru mozolnie budowanego bezpieczeństwa – oswojonej przestrzeni, poczucia wyczerpania nieustającym napięciem, dojścia do granicy wytrzymałości, czy też jej przekroczenia”. Inspiracją do zajęć stała się realizacja Andrzeja Wasilewskiego „Mam wszystkiego dość”- pianino, które przemawia ludzkim głosem

SZTUKowanie z gościem 1. - Martyna Szwinta

Pierwsze SZTUKowanie z gościem za nami.

6 listopada zajęcia w ramach SZTUKowania poprowadziła Martyna Szwinta, jedna z artystek prezentujących swoje prace w Galerii BWA na wystawie pt. "Relacje odwrotne". Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z artystką na temat jej inspiracji i kulis powstania prac. Tematem zajęć stały się uczucia definiowane jako pozytywne i negatywne. Każdy z uczestników wykonał 2 prace rysunkowe przedstawiające sytuacje/rzeczy/ludzi wywołujące ww. uczucia.

SZTUKowanie 80. - Ryszard Woźniak

PLĄDROGRAFIA

Na kolejnych warsztatach dotyczących wystawy Ryszarda Woźniaka w Galerii BWA uczestnicy spróbowali twórczo „splądrować” prace innych artystów. Metodą losowania wybrali materiał ikonograficzny. Nawiązując do idei stworzonego przez Ryszarda Woźniaka słowa „Plądrografia” wykorzystali reprodukcje prac innych artystów tworząc własne. Powstałe kolaże malarskie zobrazowały znaczenie przymiotników i rzeczowników określających twórczość wylosowanych artystów.

SZTUKowanie 77. - Jakub Ciężki

PLAC ZABAW NASZYCH MARZEŃ

10 czerwca spotkaliśmy się na kolejnych warsztatach pn. SZTUKowanie.
Tym razem z grupą trzylatków - „Wiewiórek” obejrzeliśmy wystawę Jakuba Ciężkiego w galerii BWA. Dzieci uważnie przyglądały się obrazom, spośród których najbardziej spodobały im się te przedstawiające elementy placu zabaw. To właśnie on stał się naszym głównym tematem podczas części praktycznej spotkania.

SZTUKowanie 83. - Monika Chlebek

PRZE-TWORY

9 i 10 grudnia br. odbyły się kolejne warsztaty z cyklu: „SZTUKowanie”. Tym razem na warsztat wzięliśmy prace Moniki Chlebek prezentującej swoje obrazy w galerii BWA. W tekście artystki do wystawy czytamy: „Obrazy zbudowane są w oparciu o wybrane przeze mnie fragmenty fotografii, z których eliminuję to, co w mojej opinii zbędne. Motywy pozbawione naturalnego, pierwotnego kontekstu tworzą nowe znaczenia. Organizuję obraz przy pomocy oszczędnych środków wyrazu, ograniczonych do zawężonej kolorystyki, przy jednoczesnym braku rozbudowanej perspektywy czy dbałości o szczegół.

SZTUKowanie 81. - Relacje odwrotne

„Relacje odwrotne” to tytuł kolejnej wystawy, do której odbyły się warsztaty SZTUKowanie. Tym razem głównym bohaterem zajęć były nasze dłonie. Dłonie, które są nam bardzo potrzebne, które potrafią dużo wykonać. Służą również do zabawy. Można z nich np. ułożyć figury w teatrze cieni.
Podczas zajęć zobaczyliśmy, że pusta przestrzeń pomiędzy naszymi palcami też może być dziełem sztuki. Poznaliśmy pracę Martyny Szwinty, która wykonała przedmiot idealnie wpasowujący się w jej dłoń.

SZTUKowanie 79. - Ryszard Woźniak

ZWIERZOLUDY I TŁO

Czy człowiek może mieć głowę zwierzęcia? W sztuce – oczywiście, że tak. Przekonały się o tym dzieci podczas kolejnych warsztatów SZTUKowanie.

Zajęcia rozpoczęliśmy od zwiedzania wystawy Ryszarda Woźniaka w Galerii BWA, gdzie poznaliśmy obraz pt. „Figura i tło” z cyklu Plądrografia. Obraz ten stał się inspiracją do pracy twórczej.

SZTUKowanie 78. - Z albumu Gorzowian VII

WSPOMNIENIA - ŚLADY PAMIĘCI

17 czerwca podczas kolejnego SZTUKowania skupiliśmy się na wystawie „Z ALBUMU GORZOWIAN VII”, prezentującej nieznane zdjęcia pochodzące z prywatnych archiwów mieszkańców. Dzieci miały okazję poznać fragment powojennej historii naszego miasta i zobaczyć jak wyglądało miasto i jego mieszkańcy.
Naszym tematem podczas części praktycznej były wspomnienia.

SZTUKowanie 76. - Diana Fiedler

BLOKI DO ZMIANY
2 czerwca spotkaliśmy się z grupą 3-latków na kolejnych warsztatach SZTUKowanie. Naszą uwagę skupiliśmy wokół fotografii poznańskiej artystki Diany Fiedler, prezentującej swoje prace w galerii BWA. Dzieci ze zdziwieniem obserwowały monochromatyczne zdjęcia artystki określając je jako ciemne korytarze, w których czają się pająki. Zaskoczeniem okazał się fakt, że są to miejsca, które nie istnieją, a składają się na nie fragmenty typowych bloków mieszkalnych. Nieprzyjemne skojarzenia spróbowaliśmy odczarować podczas warsztatu.

«12»