ŚMIECIOZABAWKI I WTÓRNOSTWORY
6.04.2013
Wiersz "Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie" Juliana Tuwima był inspiracją do kolejnych warsztatów Senior-Junior Dizajn. Dzieci wraz ze swoimi rodzicami i babciami wykonały kukiełki i scenografię do utworu. Wszystko powstało z materiałów recyklingowych: resztek tkanin, ubrań, popsutych zabawek itp.
Tak się zawzięli,
Tak się nadęli,
Że nagle rzepkę
Trrrach!! - wyciągnęli!
3 i 4 kwietnia odbyły się kolejne warsztaty dla dzieci i młodzieży ze świetlic środowiskowych, Ośrodka Wsparcia Rodziny i rodzin zastępczych.
Podczas zajęć odegrany został Wielki Turniej Kapsel Formula. Uczestnicy pracowali nad przestrzennymi formami na arenie – torze do gry w kapsle. Powstały podjazdy, mosty, estakady, serpentyny, stacje serwisowe, restauracje, punkty kontrolne. Wykonano je oczywiście z kartonów, rur i wszelkich materiałów recyklingowych.
9 lutego w sobotę w sklepiku - galerii „Biały Miś”, w lokalu MOS w Askanie, odbyły się kolejne warsztaty z cyklu Senior-Junior Dizajn dla grup zorganizowanych i rodzin oraz Dizajn Recyklingowy dla dorosłych. Podczas zajęć poddaliśmy się inspiracjom malarskim i stworzyliśmy recyklingowe kopie współczesnego malarstwa polskiego. Obrazy Maciejowskiego, Bujnowskiego, Rogalskiego i ZBIOKa w interpretacji uczestników nabrały innego charakteru.
Od 7 do 10 lutego 2013 zaprosiliśmy rodziców, dzieci i pasjonatów nietypowych zabawek oraz wszystkich ciekawych tego, jak piękne rzeczy można stworzyć z odpadów, do obejrzenia pierwszego w Askanie, a może i w Polsce - sklepiku-galerii ”Biały miś”.
To tu mogliśmy obejrzeć najoryginalniejsze i najwymyślniejsze zabawki, wykonane przez dzieci z białych odpadów.
Plastikowe kubeczki, buteleczki, stary trampek, grzebień z wyszczerbionymi zębami, ucho misia, dziurawy kapelusz zostały zaczarowane w kosmiczne rakiety, czworogłowe smoki, lalki- przytulanki.
Biżuteria z zabawek
5 stycznia odbyły się kolejne warsztaty z Dizajnu. Tym razem grupa dorosłych i dzieci z rodzinami wspólnie pracowła nad biżuterią karnawałową ze starych zabawek. Stworzyliśmy korale, broszki, bransoletki, kolczyki z materiałów, których próżno szukać w salonach znanych marek firm jubilerskich.
Podczas Karnawału zadziwimy na salonach koliami z plastikowych żołnierzyków, kolczykami z klocków lego, czy nakryciami głowy z resoraków.
WIELKI TURNIEJ KAPSEL FORMUŁA.
3,5.04.2013
Podczas kolejnych zajęć odbył się Wielki Turniej Kapsel Formuła. Dzieci pracowały nad przestrzenną areną do gry w kapsle. Wykonały ją z kartonów, rur i wszelkich materiałów recyklingowych. Pod koniec zajęć rozegraliśmy Wielki Turniej Kapsel Formuła.
6 i 7 marca odbyły się warsztaty MISIETUPODOBA Senior-Junior Dizajn dla grup zorganizowanych.
Dzieci ze świetlic, Ośrodka Wsparcia Rodziny oraz seniorki z Uniwerytetu Trzeciego Wieku zmierzyły się z tematem Śmieciozabawek i Wtórnostworów. Z materiałów recyklingowych: ubrań, butelek, zniszczonych przedmiotów uczestnicy wykonali dziwne stwory - zabawki.
Od marca sponsorem cyklu zajęć jest Zakład Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wlkp.
RECYKLINGOWE KOPIE
7-8.02.2013
Tematem kolejnych zajęć były ,,Recyklingowe kopie”. Na zajęciach poddaliśmy się inspiracjom malarskim i tworzyliśmy recyklingowe kopie dzieł współczesnych malarzy. Obrazy Maciejowskiego, Bujnowskiego, Rogalskiego i ZBIOKa w interpretacji dzieci nabrały innego charakteru. Powstały kolaże z materiałów już nam znanych i mających swoje niewyczerpane źródło w każdym śmietniku.
Z wielką radością informujemy, że Zakład Utylizacji Odpadów sp.z.o.o. w Gorzowie - Lider ekologii Mecenas kultury, został sponsorem cyklu warsztatów Senior-Junior Dizajn dla grup zorganizowanych.
Od października 2012 r. do lutego 2013 r. w tym cyklu zajęć udział wzięły dzieci z Ośrodka Wsparcia Rodziny, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i seniorki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dzięki naszemu sponsorowi mogliśmy rozszerzyć ofertę na inne grupy.
ŚMIECIOZABAWKI I WTÓRNOSTWORY
3-4.01.2013
Na styczniowe zajęcia gromadziliśmy razem z dziećmi niepotrzebne białe przedmioty: plastikowe butelki, stare garnki, buty, odzież, plastikowe sztućce i pudełka. Te wszystkie rzeczy stały się budulcem śmieciozabawek i wtórnostworów. Mamy nadzieję, że ta niepowtarzalna kolekcja stanie wkrótce w pustej witrynie sklepowej w przestrzeni miasta.