19 czerwca 2012 r. zakończyliśmy trzecią już edycję warsztatów sztuki współczesnej MISIETUPODOBA.
Uroczyste zakończenie przyjęło specjalną oprawę: wystawa prac dzieci, prezentacja multimedialna działań warsztatowych oraz intrygujące przebranie prowadzących.
W tym roku kontynuowaliśmy hasło „Sztuka jest wokół nas”. „Sztuka przepełnia nasze codzienne życie”- to przekonanie próbowaliśmy uświadomić uczestnikom zajęć. Chcieliśmy również, by dzieci miały świadomość, że same mogą sztukę odkrywać i tworzyć, stając się tym samym świadomym odbiorcą kultury.
Na kolejne spotkanie warsztatów sztuki współczesnej "Misietupodoba" w grudniu zapraszamy wszystkich dorosłych, chcących poznać: natągwie, nędasy, nupajki, nurkownice, nędzioły, nałuszki i niedostópki . Świat, który zaginął przez zawistnego naukowca Klapaucjusza i został zrekonstruowany przez najmłodszych, uczestniczących w naszym projekcie.
Godziny spektakli:
19.12.2011 o godz. 9.05, 10.35, 12.05, 13.35
20.12.2011 o godz. 9.20, 10.35, 12.05, 13:20
Na pierwszych warsztatach wyruszyliśmy do parku w poszukiwaniu leśnych stworów. Dzieci pracowały w 5-osobowych grupach. Każda grupa stworzyła wizję wyglądu, osobowości i zwyczajów stworzenia.
Im bardziej odbiegał on od znanych nam istot tym ciekawiej. Następnie dzieci zamieniły się w realnych architektów domu wyobrażonego lokatora. Przy projektowaniu "budynku" musiały wziąć pod uwagę to, że żyjątko, które tam mieszka wcale nie musi oddychać, nie musi podlegać prawom grawitacji, może mieć przenikające ciało i mówić nie wydając dźwięku.
3 czerwca 2011 w ramach Laboratorium Sztuki odbyło się spotkanie z Grzegorzem Pleszyńskim.
Grzegorz Pleszyński (ur. w 1955 r.) zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki: malarstwo, rysunek, grafika, projekty okładek i plakatów, fotografia, video-art, performance, happening. Tworzy sztukę działań społecznych z ludźmi spoza kręgów artystycznych. Wciąga ich w obszar działań artystycznych, pracuje z ludźmi skazanymi w więzieniach (za swoją dziesięcioletnią pracę otrzymał srebrny medal zasługi z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych), współtworzy z ludźmi niepełnosprawnymi i upośledzonymi, uczy dzieci i młodzież (nagroda Ministra Edukacji Narodowej i nagroda Kuratora Oświaty). Ważną inspiracją w jego działaniach twórczych są podróże. O sztuce i świecie rozmawia z artystami z Afryki, z Indianami, z Aborygenami w australijskim buszu, a także z malarzami z Singapuru, Nowego Jorku, Berlina i Warszawy. Od 1999 r. pełni funkcję dyrektorem bydgoskiego oddziału Międzynarodowego Muzeum Artystów (International Artists Museum).
Pewnego dnia na ziemię zszedł Bóg i na skale obok Gorzowa przyczepił dużą kartkę z napisem: "Ziemia do przeróbki". Ludzie szybko odczytali sens przesłania i zaczęli zmieniać świat na lepsze, byli dla siebie nawzajem dobrzy i życzliwi. Oczywiście szatanowi nie spodobała się ta zmiana, dlatego zakradł się w nocy i zmienił napis na: "Ziemia do rozbiórki". Ludzie nadal myśleli, że jest to wiadomość od Boga zaczęli niszczyć to, co zbudowali. Tak się pojawiło zło.
Spektakle pt. "Jak ocalał świat"
na podstawie prozy Stanisława Lema
19-20.12.2011
Na podstawie opowieści Stanisława Lema pt. "Jak ocalał świat" dzieci zaprezentowały spektakl dla dorosłych, który wyreżyserował animator teatru kukiełkowego Kuba Kapral. Opowieść o swiecie, który zaginął przez zawiść zazdrosnego naukowca Klapaucjusza została zrekonstruwana przez uczestników warsztatów. Scenografię stworzyli członkowie grupy MISIETUPODOBA: Ewa Bone i Ewa Kozubal.
W rolach głównych wystąpili: Niny, Nurmoki, Nrobot, Naku oraz inni intrygujący n-aktorzy.
Inspiracją drugich zajęć III edycji warszatów sztuki współczesnej MISIETUPODOBA była opowieść Stanisława Lema z "Bajek robotów" pt. "Jak ocalał świat". Konstruktor Trurl stworzył maszynę, która umiała tworzyć wszystkie rzeczy na literę "n": natągwie, nędasy, nupajki, nurkownice, nędzioły, nałuszki, niedostópki. Wszystkie one zniknęły z powierzchni ziemi przez zawistnego naukowca Klapaucjusza, który wydał rozkaz Maszynie, żeby zrobiła Nic. Zadaniem dzieci było stworzenie w formie pacynki, kukiełki, innych rzeczy na "n", które zginęły.
MISIETUPODOBA –PODBIJA NOWE LĄDY
Warsztaty sztuki współczesnej MISIETUPODOBA 2011/2012. Trzecia edycja.
Kontynuując ubiegłoroczną ideę odkrywania sztuki wokół nas, poszerzymy krąg naszych poszukiwań wychodząc z dziećmi w przestrzeń publiczną. Przeniesiemy dzieci w różne sytuacje, miejsca (park, ulice, teatr, pustostan) po to, by zmierzyły się z interpretacją i kreacją przestrzeni.
Co to jest ekologia? Czym jest recykling? Co można zrobić z surowców wtórnych? Z tymi pytaniami zmierzyły się dzieci uczestniczące w ostatnich już w tym roku szkolnym, warsztatach MISIETUPODOBA.
Zajęcia miały na celu przede wszystkim nauczyć dzieci segregacji odpadów i uwrażliwić na problemy ekologii. Najważniejszym zadaniem było ponowne - twórcze wykorzystanie butelek plastikowych, które każda klasa zbierała jeszcze na kilka tygodni przed zajęciami.
Spotkanie pn. "Wyćwiory - zapiski malarza" odbyło się w ramach Laboratorium Sztuki.