Warsztaty przygotowują uczniów do świadomego odbioru komunikatów medialnych, kształcą umiejętność selekcji materiałów oraz przybliżają tajniki warsztatu dziennikarza prasowego, radiowego i telewizyjnego. Główny nacisk położony jest na ćwiczenia praktyczne (wprawki oraz małe zadania dziennikarskie), które zapoznają z podstawowymi pojęciami i formami medialnymi, rozwijają wyobraźnię, umiejętności wyszukiwania i przekazywania informacji. Uczestnicy pracują w grupach warsztatowych utworzonych zgodnie ze wskazówkami nauczycieli oraz własnymi zainteresowaniami. Elementem każdego z warsztatów jest wizyta w redakcji radia, gazety i telewizji. Na początku cyklu uczniowie wraz z prowadzącymi ustalają tematykę przygotowywanych reportaży (np. moja szkoła, ciekawe miejsca w moim mieście, znane osoby). Podczas uroczystego zakończenia warsztatów dzieci oraz zaproszeni goście uczestniczą w kinowej premierze zrealizowanych materiałów. Każdy z warsztatowiczów otrzymuje dyplom ukończenia zajęć, gazetkę oraz płytę DVD z filmami.
Warsztaty prowadzą:
Anna Czaja – polonistka i dziennikarka. Przez osiem lat pracowała w gorzowskiej redakcji Gazety Wyborczej, gdzie zajmowała się tematyką społeczną i oświatową. Prowadziła warsztaty dziennikarskie dla studentów filologii polskiej PWSZ w Gorzowie Wlkp. Autorka artykułów o poezji Zdzisława Morawskiego i Ireneusza K. Szmidta.
Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk – z wykształcenia polonistka, z wyboru i pasji dziennikarka. Poetka, literatka, specjalistka do spraw wizerunku i komunikacji wewnętrznej, współorganizatorka warsztatów kulturalno-kulinarnych, pomysłodawczyni i organizatorka Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Kazimierza Furmana „FurmanKa”. Poza wieloma reportażami radiowymi i prasowymi, za które otrzymała wyróżnienia i nagrody, ma na koncie trzy książki poetyckie: „Ze słońcem w kieszeni” (1992), „Codziennie” (1997) i „Kochany” (2009).
Romuald Liszka – absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi, autor zdjęć do kilkunastu filmów dokumentalnych, w tym do filmu Wiesława Saniewskiego "Rozdarcie, czyli Gombro w Berlinie", dyrektor TV Teletop oddział w Gorzowie Wlkp.
Marek Dziedzic – montażysta, specjalista obróbki dźwięku i obrazu w TV Teletop oddział w Gorzowie Wlkp. Współpracował przy postprodukcji filmów: „Wspomnienia z miasta L.”, „Opowieści z miasta G.”, "Rozdarcie, czyli Gombro w Berlinie ", "Dzwon Pokoju", realizował spoty reklamowe dla TVN.
Program skierowany do uczniów klas IV-VI.