MENU

Edukacja

Edukacja historyczna

Lekcja historii poza szkołą? Poszukiwanie wiedzy historycznej w innych źródłach? Sprawdź, jak ważne wydarzenia przekazują twórcy za pośrednictwem oka kamery. Projekt łączący projekcje ze spotkaniami z historykiem to okazja do zorganizowania ciekawego spotkania z historią poza murami szkoły oraz możliwość dalszej dyskusji i odkrycia tego, czego nie uchwyciły tradycyjne podręczniki czy opracowania historyczne.
Przykładowe filmy:
„Opowieści z miasta G.” – spojrzenie Polaków, którzy po wojnie osiedlili się w Gorzowie w poszukiwaniu nowego mieszkania i nowego życia. Bohaterami są uczniowie pierwszej polskiej szkoły w Gorzowie, którzy opowiadając o swoim powrocie do ojczyzny ukazują fragment ówczesnej historii miasta,
„Historia cyganki” – bohaterką filmu jest cygańska poetka Papusza, która przez 30 lat mieszkała w Gorzowie Wlkp. W filmie przedstawione są wspomnienia Papuszy, a także Jerzego Ficowskiego – jej odkrywcy i tłumacza z języka romskiego. Wypowiadają się również syn Władysława Wajsa, lekarka Maria Serafiniuk oraz Zdzisław Morawski i Edward Dębicki.


wróć