MENU

Edukacja

Edukacja Regionalna 2011

Program zajęć to połączenie spotkań z historykami regionu z pokazem filmu pt. „Opowieści z miasta G.” gorzowskich twórców - Moniki Kowalskiej i Zbigniewa Sejwy. Film został zrealizowany w ramach obchodów 750-lecia miasta. Jego bohaterami są uczniowie pierwszej polskiej szkoły w Gorzowie, którzy opowiadając o swoim powrocie do ojczyzny ukazują fragment ówczesnej historii Gorzowa. Realizacja filmu jest konsekwencją poprzedniego obrazu – „Wspomnienia z miasta L.”, który opowiadał o Niemcach, mieszkających tutaj przed wojną, a którzy w 1945 roku byli zmuszeni do opuszczenia miasta. „Opowieści z miasta G.” ukazują proces odwrotny. Jest to spojrzenie drugiej strony - oczami Polaków, którzy po wojnie osiedlili się w Gorzowie w poszukiwaniu nowego mieszkania i nowego życia.
 
Oto, co na temat filmu mówi Monika Kowalska:
Chcieliśmy pokazać tę atmosferę, kiedy ludzie przyjeżdżają do miasta, które najpierw jest Landsbergiem, potem staje się Gorzowem. To wszystko się kotłuje, jest Armia Czerwona i Niemcy, którzy powoli znikają. Zaczynają otwierać się pierwsze zakłady, ludzie zjeżdżają z różnych stron Polski, zajmują mieszkania, gospodarstwa rolne.


Film posiada ogromne walory poznawczo-edukacyjne, ale i artystyczne. Prezentacji historii poszczególnych mieszkańców towarzyszy muzyka autorstwa Marka Zalewskiego i Pawła Czyrki – członków zespołu Giga Drum.

Po filmie odbędzie się spotkanie z jednym z gorzowskich regionalistów: Zdzisławem Linkowskim – wieloletnim dyrektorem Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta, Dariuszem Rymarem – dyrektorem Archiwum Państwowego, redaktorem „Nadwarciańskiego Rocznika Historyczno – Archiwalnego” lub Robertem Piotrowskim – członkiem licznych stowarzyszeń regionalnych polskich, niemieckich i euroregionalnych, właścicielem największej prywatnej kolekcji pamiątek starego Landsberga, konsultantem historycznym filmu „Wspomnienia z miasta L.”

Projekt, kierujemy do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta dla 300 uczniów (szkoły prowadzone przez miasto w zależności od kolejności zgłoszeń) odpłatność za udział w zajęciach wynosi 3 zł od osoby. Koszt uczestnictwa pozostałych chętnych wynosi 6 zł od osoby.

 


 

Zapraszamy również na spotkanie połączone z projekcją filmu pt. „Epidemia miłości” (Polska, 2009, 50 min.) w ramach akcji społeczno – edukacyjnej „Żywe kadry historii”. Film zawiera wypowiedzi ośmiorga uczestników Powstania Warszawskiego. Wspominają oni tamten czas nie tylko z perspektywy jego historycznego znaczenia, ale też z uwagi na rodzące się wtedy uczucia, które pomimo wojennego zagrożenia aż 256 razy zakończyły się na ślubnym kobiercu. Nazwa „ślubny kobierzec” jest tak samo umowna, jak odświętne stroje nowożeńców czy obrączki, które pleciono z drutu czy elementów uzbrojenia. Mimo przeciwności, jakie mieli przed sobą ówcześni młodzi ludzie, ich uczucia były na tyle silne, że nawet po wielu latach małżonkowie wspominają tamten okres z rozrzewnieniem. Po filmie odbędzie się spotkanie z Robertem Piotrowskim.

Film „Epidemia miłości” skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Spotkania uzyskały wsparcie Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Koszt uczestnictwa osób objętych dofinansowaniem (szkoły prowadzone przez miasto w zależności od kolejności zgłoszeń) wynosi 5 zł od osoby. Poza dofinansowaniem 8 zł od osoby.

 

 


Projekt dofinansowany
z budżetu Miasta Gorzowa Wlkp.
                 

wróć