MENU

Edukacja

Wakacjoimaginacje 2015

WAKACJOIMAGINACJE 2015

„DOM. Dom pisany, Dom widziany, Dom wyobrażony”

13-17.07.2015 (dla dzieci w wieku 10-12 lat) godz. 10.00-13.00
20-24.07.2015 (dla dzieci w wieku 7-9 lat) godz. 10.00-13.00

 

UWAGA! NIE MA JUŻ WOLNYCH MIEJSC!

W tym roku hasłem przewodnim warsztatów będzie „DOM. Dom pisany, Dom widziany, Dom wyobrażony”.
Dzieci wraz z prowadzącymi skoncentrują swoją uwagę na miejscu, które jest ważne, podstawowe dla każdego człowieka.
Jest miejscem bezpieczeństwa i schronienia. To w nim kształtujemy siebie i w nim się rozwijamy.
Uczestnicy zajmą się skojarzeniami na temat domu, opisywaniem jego znaczenia dla nich.
Punktem wyjścia do refleksji i twórczości będą czynności potoczne, które wykonujemy codziennie: pisanie, relacje z najbliższymi, schematy funkcjonowania, gotowanie, ulepszanie przestrzeni.
Uczestnicy poznają w trakcie warsztatów artystów współczesnych, którzy wykorzystują w swojej twórczości potoczność, codzienność.
Agnieszka Kowalska-Kucharczyk

 


13-17.07.2015 (dla dzieci w wieku 10-12 lat) warsztaty z Agnieszką Graczew – Czarkowską

 

DOM                     D
/Agnieszka x 2/     DOM
                           Mam 

 

Warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 10-12 lat ’ściana pisania III – DOM’, trwać będą przez pięć dni jako trzygodzinne sesje stacjonarne i plenerowe.

W wyniku tej akcji powstanie mural na ścianie – murze – parkanie o wymiarach: wys. 2 m, dł. 27 m, usytuowany w przestrzeni otwartej, przynależnej do budynku MOS-u. przy ul. Pomorskiej nr 73.
Akcja warsztatów podzielona będzie na siedem zakresów:
1. projektowanie;
2. przygotowanie szablonów i rewersów do szablonów;
3. drukowanie na ścianie – murze – parkanie, drukowanie na koszulkach;
4. drukowanie ‘podróżnych szablonów’ (gotowe szablony artystów dyplomowanych i niedyplomowanych z Zielonej Góry;
5. dokumentowanie;
prezentacje:
6. „drogi do sztuki” – prezentacje artystycznych dróg;
prezentacja twórczości:
7.wernisaż – ‘ściana pisania III – DOM,
Agnieszka x 2           


Dom. Dom sztuki? Miejski Ośrodek Sztuki domem dla sztuki?
Interesujące jest założenie, że jeśli miejsce spotkań warsztatowych jest przestrzenią wspólną, to realizacja też będzie wspólną twórczością. Ponieważ istnieje możliwość indywidualnej wypowiedzi na temat DOM to otrzymamy wielowątkową narrację pisaną wprost na murze – ścianie – parkanie.
Pisanie po ścianie tekstów, haseł, znaków.
Pisanie po ścianie tekstów, drukowanie haseł, cytowanie, stwarzanie znaków (literniczych, symbolicznych) nauką do zachowań zarówno prostych, jak i archetypowych. Pisać, żeby podpisać; pisać, by informować; pisać, by oznaczać, zawłaszczać. Zostawiać ślad obecności. Stawiać znak – ‘budować dom’. Mój dom – Twój dom, wspólny (symboliczny) dom. Wspólny cel. Jedna idea. Jeden czas.
Dzisiaj wskazuję na kilka tych właśnie tropów dla DOMU. W kolejnym podejściu – opisie, podejmę inne.
16.06.2015
Agnieszka Graczew-Czarkowska      

Agnieszka Graczew-Czarkowska - ur. w 1970 w Zielonej Górze. W latach 1990-1995 studiowała w PWSSP we Wrocławiu. Dyplom (grafika artystyczna) z wyróżnieniem otrzymała w 1995. W 1994 otrzymała stypendium dla młodych twórców – Wrocław. W 1997 roku założyła i do 1998 prowadziła autorską Galerię Grafiki i Rysunku JaPtak we Wrocławiu. W latach 1998-2000 tworzyła i prowadziła autorską Pracownię Grafiki Artystycznej – Akademia Multimedialna w Gdańsku. Po powrocie do Zielonej Góry zajęła się zakładaniem pracowni Arteterapii (OTZ); prowadziła ją w latach 1997-2007. Od 1998 zaproszona do współpracy prowadzi zajęcia z zakresu arteterapii, integracji sztuk oraz warsztatów artystycznych na Uniwersytecie Zielonogórskim (KSiKP, obecnie Instytut Sztuk Wizualnych). W 2003 otrzymała stypendium twórcze prezydenta miasta Zielonej Góry. W tym samym roku zostaje laureatką Złoty Wawrzyn za cykl ilustracji do tomiku Rozmowy z Rimbaudem Cz. Sobkowiaka (wyd. Muzeum Ziemi Lubuskiej). W latach 2007-2008 jako dziennikarka Radia Zachód tworzyła cykl autorskich audycji radiowych dotyczących sztuki (ok.150 edycji). We współpracy z muzykiem O. Strawińskim stworzyła wiele form reportażowych oraz feater’ów; w 2008 otrzymali nagrodę specjalną za obraz dźwiękowy Ogłodniała w Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż Radiowy, Radio PiK – Bydgoszcz. Przez wiele lat, od 2006 roku publikuje teksty o sztuce (m.in. w katalogach, piśmie literacko-artystycznym ProLibris, EXIT i innych). Prowadzi autorskie twórcze warsztaty dla dorosłych oraz warsztaty kreatywne dla dzieci i młodzieży (Zielona Góra, Drzonków – Sucha, Gorzów Wlkp., Rawicz). Współpracuje w ramach projektów UE (warsztaty kreatywne dla osób niepełnosprawnych; TIS, Silni Duchem).


20-24.07.2015 (dla dzieci w wieku 7-9 lat) z Przemysławem Szydłowskim
 

DOM

Kiedy myślimy o domu, otwierają się drzwi skojarzeń. Dom to konkretna przestrzeń, ale przede wszystkim rodzina, która tę przestrzeń oswaja i tworzy ją dla siebie. Dom to relacje między jego mieszkańcami, wspomnienia, plany. Z domem powinno nam się kojarzyć poczucie bezpieczeństwa, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Wydaje się, że jest to podstawowa funkcja domu.
Samo miejsce, przestrzeń, budynek domu nie tworzą. Dopiero zasiedlenie, nadanie znaczeń przez grupę ludzi sobie bliskich zaczyna tworzyć dom.
Podczas warsztatów w MOS skupimy się na różnych aspektach, które związane są z domem. Będziemy rozmawiać o rodzinie, relacjach, ale także o przestrzeni. Skoncentrujemy się wokół funkcji domu, jego możliwościach, potencjale, tych pozytywnych sferach.
Przyjrzymy się także, jak ten temat realizują różni artyści.

Dzień pierwszy
Warsztat I - Książka mojego domu
Na stronach naszej książki pojawią się pytania, m. in. czy nasz dom jest duży, czy mały, nasze ulubione miejsca w domu, ulubiony przedmiot, co lubimy robić w domu, gdzie lubimy jeść, jak spędzamy czas z rodziną itp. Do każdego tematu powstaną ilustracje, a całość będzie tworzyć niepowtarzalny katalog, który stanie się punktem wyjścia do kolejnych warsztatów.

Warsztat II - Dziwny dom - wspólna przestrzeń
Inspiracją dla tego warsztatu jest twórczość Gregora Schneidera, który w latach 1985-1997 stworzył “Haus u r”. W swoim rodzinnym domu budował kopie innych pomieszczeń, labirynty korytarzy, pomieszczenia, do których nie można było wejść. Artysta przebudował swój dom tak, że w pewnym momencie sam już nie pamiętał, jak na początku wyglądał Haus u r.
Podczas warsztatów zbudujemy nowe przestrzenie w sali MOS, oswoimy miejsce tworząc nowe pomieszczenia, w których przez cały tydzień będziemy pracować i bawić się wokół naszego tematu.

Dzień drugi
Warsztat III - Dom poduszek
Jak sprawić, aby nasza przestrzeń była jeszcze bardziej przytulna? Jaki przedmiot byłby w tym pomocny? Poznamy prace chińskiej artystki Liu Jianhua, która za pomocą poduszek chciała oswoić przestrzeń parku, zapraszając tym samym przechodniów do odpoczynku. Przyjrzymy się też obiektom tworzonym przez Geraldo Zamproni, który w przestrzeni publicznej umieszcza olbrzymie czerwone poduszki, aby złagodzić często nieprzyjazny widok krajobrazu albo po prostu zatrzymać ludzi z pytaniem “co to jest i po co?”.
https://www.youtube.com/watch?t=143&v=is2SvgaqgjE
Poduszka to bardzo specjalny przedmiot, który często jest bardzo blisko nas. Daje nam poczucie bezpieczeństwa, ale też zbiera nasze łzy. Przytulanie się do poduszki jest przyjemne. Bez poduszki trudno zasnąć. Co więcej, możemy pomyśleć o poduszce jako o przedmiocie, który zbiera też to co wydostaje się z naszej głowy: sny, marzenia, myśli. Podczas warsztatów stworzymy własne poduszki, które będą nie tylko oswajały przestrzeń wspólnego domu, wyznaczały nasze w nim miejsce, ale także będą łapały nasze myśli i sny.

Dzień trzeci
Warsztat IV - Nasze ścieżki
Jak poruszamy się po domu? Jak krzyżują się nasze ścieżki? Czy każdy ma w nim swoje ulubione miejsce? Jakie są nasze miejsca wspólne?
Inspiracją do warsztatów tym razem będą fragmenty znanego filmu Zbigniewa Rybczyńskiego “Tango”. Przyjrzymy się jak na małej powierzchni pojawia się coraz więcej ludzi, którzy zajmują się swoimi sprawami, nie zwracając uwagi jedni na drugich. Czy oni żyją razem, czy raczej osobno? Czemu się nie spotykają?
Podczas zajęć stworzymy w technice collagu prace, która przedstawi funkcjonowanie naszego domu.

Dzień czwarty
Warsztat V - Mobilne domy
Jakby wyglądał nasz dom, gdybyśmy musieli się cały czas przemieszczać? Jaki miałby kształt? Jakie dodatkowe funkcje musielibyśmy przewidzieć?
Nad takimi pytaniami zastanawiał się Krzysztof Wodiczko, kiedy projektował swój “Pojazd dla bezdomnych”. Artysta pomyślał o ludziach, którzy nie mają swojego stałego domu, ale potrzebują schronienia, które będzie trwałe i spełniało ich podstawowe potrzeby.
Projektując mobilny dom pomyślimy o całej naszej rodzinie. Zastanowimy się nad potrzebami naszych bliskich: czy ktoś musi mieć specjalne pomieszczenie albo meble, czy wszyscy mogą spać w jednym pokoju, czy mamy zwierzęta, którym też trzeba zapewnić odpowiednie warunki. Wykonamy makiety naszych domów tak, aby faktycznie się poruszały.

Dzień piąty
Warsztat VI - Sprzątamy!
Niewiele osób lubi sprzątać, a już szczególnie wtedy, kiedy pochłania je bardzo zajmujące zajęcia, np. zabawa. Jednak czasami posprzątać trzeba. Co jeśli ilość naszych zabawek nas przerasta i już nie wiemy, co z nimi zrobić? Zobaczymy jak z nadmiarem rzeczy poradziła sobie artystka Mary Mattingly. Mary zrobiła zdjęcia wszystkich swoich przedmiotów i zastanawiała się, co jest jej jeszcze potrzebne, a co już nie. Ponieważ miała małe mieszkanko, musiała zrobić naprawdę dużą selekcję. Ale żeby to wyrzucanie rzeczy miało jakiś dla niej sens, stworzyła instalację artystyczną - wielką kulę, powiązaną sznurkami. Dopiero toczenie tej kuli uświadomiło jej, jak wiele niepotrzebnych przedmiotów jest w naszym życiu i jak bardzo nas przytłaczają.
https://www.youtube.com/watch?v=gujH5oYmHcY
Podczas zajęć zastanowimy się, ile tak naprawdę rzeczy potrzebujemy. Czy ten miś, co nas nie widział od roku jest wart trzymania? Czy resoraki, którymi się od dawna nie bawimy, nie chciałyby znalezć nowego domu? Wykonamy pudełko, do którego mogą zmieścić się same najbardziej potrzebne rzeczy. Przedmioty te mogą nam np. pomóc zbudować nasz dom na nowo, jeśli musielibyśmy go opuścić. Będą to rzeczy najważniejsze dla nas.

Przemysław Szydłowski

 

Przemysław Szydłowski
ur. 1983, Gorzów Wlkp.
Absolwent Malarstwa oraz Wydziału Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem, edukacją artystyczną, grafiką. Obecnie pracuje jako nauczyciel w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Poznaniu. Współpracuje ze stowarzyszeniami i fundacjami, prowadząc warsztaty artystyczne, uczestnicząc w międzynarodowych projektach wymiany młodzieży.
Wybrane projekty:
Festiwal Malta – warsztaty artystyczne, Poznań 2015
Międzynarodowa wymiana młodzieży, Kassel 2014,
Warsztaty dla młodzieży z Ośrodka Anastasis, Strychy 2014
Wakacjoimaginacje, MOS, Gorzów Wlkp., 2014
Warsztaty dla młodzieży z Ukrainy, MDK nr 1, Poznań 2014
 
Wybrane wystawy:
Nie miejsce - 44. Międzynarodowy Kampus Artystyczny Fama, Świnoujście 2014,
5 o' clock - wystawa poplenerowa w Kinie Amarant, Poznań 2014
Rozpoznawania - 43. Międzynarodowy Kampus Artystyczny Fama, Świnoujście 2013,
Reenactment – Rozbrat, Poznań 2011.

 


ZAPISY OD PONIEDZIAŁKU 22.06.2015 osobiście w MOS.

Ilość miejsc ograniczona.

więcej informacji u koordynatora:

Agnieszka Kowalska-Kucharczyk tel. 95 733 25 67


wróć