Letnia Akademia Wyobraźni za nami! W dniach od 28 czerwca do 2 lipca trzy grupy uczestników Wakacjoimaginacji (razem około 50 osób) twórczo spędzały czas na malowaniu, fotografowaniu, śpiewaniu i tańczeniu. Już siódmy raz gościliśmy dzieci podczas letnich warsztatów, które co roku cieszą się dużym zainteresowaniem. Tegoroczną edycję Letniej Akademii Wyobraźni przygotowało Stowarzyszenie "Strefa Sztuki" we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sztuki. Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Gorzowa Wlkp.
Podczas Wakacjoimaginacji odbyło się pięć warsztatów. Codziennie każda grupa uczestników miała zajęcia z innym prowadzącym.
Pojechaliśmy "Pociągiem do sztuki" w głąb kałuży, kwiatu, komputera, do przeszłości i przyszłości. Osiem wagoników i lokomotywa stanęło na trawniku przy Miejskim Ośrodku Sztuki a każdy z nich wykonany był przez inną grupę dzieci. Całość poprowadziła Agnieszka Kowalska, animatorka sztuki.
Zbudowaliśmy "Wieżę Babel" z klocków i kartoników, które wcześniej każda z grup przygotowała pisząc na nich litery i słowa. Wieża ze słów stanęła kilkakrotnie, jednak za każdym razem ulegała destrukcji pomimo prób porozumienia - tak jak w biblijnej opowieści. Kierownikiem budowy był Krzysztof Matuszak, artysta plastyk.
Co to jest "Camera obscura"? Czy pudełkiem po butach można robić zdjęcia? Oczywiście! Sławek Sajkowski, artysta fotografik, pokazał nam działanie camery obscury. Każdy z uczestników sam zbudował swój aparat fotograficzny, którym robił zdjęcia. Potem wywoływaliśmy je w ciemni fotograficznej.
Wojowniczką jestem i nie poddam się! Jak przyjdą wściekłe pięści to powiemy: idźcie precz! My dziewczyny nie przegramy, a tym drugim w skórę damy! "Chikity", "Wściekłe pięści", "Wściekłe dziewczyny" - to tylko niektóre nazwy grup "Kłótni plemion". Każde plemię przygotowało swoją piosenkę wojenną z podkładem instrumentalnym. Błażej Król, lider zespołu "Kawałek kulki", pokazał nam, że muzyka nie musi być przyjemna dla ucha, szczególnie jeśli za instrumenty służą przedmioty codziennego użytku.
A! E! I! O! U! Y! - to nie dziwny kod, ale ćwiczenie z warsztatów. Pod okiem Kamili Pietrzak, aktorki Teatru im. Juliusza Osterwy ćwiczyliśmy dykcję, sprawność i refleks - umiejętności niezbędne na scenie teatralnej. Najlepiej nam wychodziły głupie miny, wystawianie języków i głośne okrzyki. Dzięki "Grze wyobraźni" przygotowaliśmy krótkie scenki, które prezentowaliśmy podczas zajęć.
Ostatniego dnia warsztatów odbyło się uroczyste zakończenie Wakacjoimaginacji. Otworzyliśmy wystawę prac plastycznych oraz pokazaliśmy zgromadzonym rodzicom i opiekunom działanie camery obscury. Wszyscy uczestnicy dostali drobne upominki - materiały plastyczne, które pomogą im walczyć z nudą w wakacyjny czas.
Podczas „Wakacyjnego Kalejdoskopu Filmowego” w ramach Letniej Akademii Wyobraźni w dniach 28 czerwca – 2 lipca oraz 5 – 9 lipca 2010 r. odbyło się łącznie 20 seansów, w których uczestniczyło 636 widzów. Wstęp na wszystkie projekcje był bezpłatny. Pokazano propozycje dla dzieci: „Mikołajka”, „Arkę Noego”, „Odlot”, „Gwiazdę Kopernika”, „Tajemnicę Rajskiego Wzgórza”, które prezentowały współczesną animację, zapoznawały najmłodszych z adaptacjami literatury, upowszechniały m.in. takie wartości jak przyjaźń, rodzina, wiedza, wyobraźnia; oraz filmy dla starszych widzów: „Hel” (historię rodziny uwikłanej w narkotyki) oraz „Grubasy” (ciepłą opowieść o ludziach walczących ze swoimi niedoskonałościami i wadami). Projekcje odbyły się w sali Kina „60 krzeseł” w Miejskim Ośrodku Sztuki.
W dniach 5 – 9 lipca młodzież szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych spróbowała swoich sił przy produkcji dwóch krótkich filmów. Pod okiem reżyserów i operatorów - Piotra Żukowskiego i Radosława Bugajskiego uczestnicy „Otwartych Warsztatów Filmowych” wcielili się w role scenarzystów, aktorów, charakteryzatorów, redaktorów, reżyserów oraz dźwiękowców. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach, które skupiły młodzież zgodnie z ich zainteresowaniami. Pierwsza grupa wspólnie napisała scenariusz filmu fabularnego pt. „Władcy piątaka”; wybrała obiekty zdjęciowe, zorganizowała kostiumy oraz rekwizyty a także samodzielnie stworzyła muzykę do filmu. Każdy z uczestników zaistniał także na ekranie w mniejszej lub większej roli. Druga grupa poznała trudną pracę dokumentalisty. Młodzież kolejno wcielała się w role redaktorów oraz bohaterów, uczyła się zasad zbierania i selekcjonowania informacji, konstruowania pytań, właściwej autoprezentacji przed kamerą. Uczestnicy zmierzyli się z 45letnią historią Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Megaron”, przeprowadzili wywiady z dawnymi i obecnymi członkami, uczestniczyli w projekcji i dyskusji. Dociekając co to jest „dkf” młodzież stworzyła krótki film, w którym zawarła ideę ruchu widzianego z perspektywy ich rówieśnika – jednego z członków „Megaronu”. Oba filmy miały swoją uroczystą premierę 9 lipca w sali Kina „60 krzeseł” w Miejskim Ośrodku Sztuki, w której uczestniczyła młodzież oraz zaproszeni przez nią goście.
Dzien 2 - Klotnia plemion
Dzien 3 - Klotnia plemion
Dzien 4 - Pociag do sztuki
Dzien 4 - Klotnia plemion
Dzien 5 - Pociag do sztuki
Otwarte Warsztaty Filmowe
Otwarte Warsztaty Filmowe
Otwarte Warsztaty Filmowe
Dzien 1 - Pociag do sztuki
Dzien 2 - Klotnia plemion
Dzien 3 - Klotnia plemion
Dzien 4 - Pociag do sztuki
Otwarte Warsztaty Filmowe
Otwarte Warsztaty Filmowe
Otwarte Warsztaty Filmowe
Otwarte Warsztaty Filmowe
Dzien 1 - Pociag do sztuki
Dzien 4 - Klotnia plemion
Dzien 5 - Pociag do sztuki
Otwarte Warsztaty Filmowe
Otwarte Warsztaty Filmowe
Otwarte Warsztaty Filmowe