MENU

Edukacja

SZTUKowanie 92. - Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie

LEŚNE STWORY

To temat kolejnych warsztatów SZTUKowanie. Tym razem z najmłodszymi uczestnikami odwiedziliśmy las i jego mieszkańców. Inspiracją do działania twórczego stały się obrazy Natalii Rybki, prezentowane na wystawie w galerii BWA pt. „Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie”. Podczas zajęć stworzyliśmy mieszkańców lasu wymyślonych przez dzieci. Powstali oni z kolorowych papierów, rysunkowych kresek i śladów farby. Oczywiście wszystko w zielonych barwach.

SZTUKowanie 90. - Marek Wasilewski

LUDZIE I KAMIENIE

To tytuł wystawy Marka Wasilewskiego w Galerii BWA, którą zwiedziliśmy podczas kolejnych warsztatów SZTUKowanie.
Czy kamień może zmienić się w coś zupełnie innego? Może. A jak narysować fakturę kamienia? Poprzez frotaż. A jak narysować kształt kamienia? Odrysowując jego kontur.
Na te pytania odpowiedzieliśmy w praktyczny sposób podczas warsztatów. Powstały rysunkowe kolaże, które pokazały kamienie w zupełnie nowej odsłonie.
 

SZTUKowanie 89. - Marcin Zawicki

 DZIWNA KRAINA

Podczas kolejnych warsztatów SZTUKowanie odwiedziliśmy świat wyobraźni. Najpierw obejrzeliśmy wystawę Marcina Zawickiego pt. „Coś dziwnego tu się zbliża”. Oglądanie obrazów i makiet artysty dostarczyło dzieciom wielu emocji. Dowiedzieliśmy się na jakim podłożu maluje się obrazy oraz jak ważna jest wyobraźnia podczas tworzenia. Następnie przeszliśmy do zwiedzania Dziwnej Krainy, gdzie świeci kwadratowe słońce, rosną kolorowe drzewa i mieszkają dziwne zwierzęta. Dzieci stworzyły pozostałych mieszkańców tej krainy oraz wszelkie rośliny, które tam można zobaczyć.

SZTUKowanki 13. - dla najnajmłodszych

ZIMA ZIMA

 

25 lutego po raz kolejny odbyły się SZTUKowanki. Tym razem zasypała nas śnieżyca. W końcu upragniona zima! Najnajmłodsi wraz z rodzicami ulepili bałwany i stworzyli domki dla nich. Na koniec przyjrzeliśmy się gwiazdkom śniegowym. W ruch poszły farby oraz mąka. Na dużym arkuszu papieru powstały śniegowe krajobrazy.

SZTUKowanie 86. - Andrzej Moskaluk

22 lutego na kolejnych warsztatach SZTUKowanie spotkaliśmy się z dziećmi i młodzieżą zrzeszoną w świetlicy w Janczewie. Tym razem poznaliśmy prace Andrzeja Moskaluka, który przetwarza śmieci i złom. Zainspirowani twórczością artysty rozpoczęliśmy własne prze-twarzanie: od rysunków zwierząt do przestrzennych obiektów z odpadów.

SZTUKowanie 91. - Marek Wasilewski

LUDZIE I KAMIENIE

Co/kto sprawia, że jesteśmy tacy jacy jesteśmy? Co kształtuje naszą tożsamość? Czy kamień bardziej kojarzy nam się z czymś pozytywnym, czy negatywnym? Co może być naszym „kamieniem”? Z takimi pytaniem zmierzyliśmy się podczas kolejnych warsztatów SZTUKowanie. Tym razem poruszaliśmy się wokół tematu/tytułu wystawy Marka Wasilewskiego pt. „Ludzie i kamienie”. Uczestnicy podczas warsztatów wykonali szablony przedstawiające emblematy/znaki, które ich charakteryzują.

SZTUKowanki 14 - dla najnajmłodszych

 WIOSNA KOLORÓW

Kolejne SZTUKowanki upłynęły pod hasłem „Wiosna”. Budząca się przyroda była bohaterem krótkiej animacji, którą wspólnie obejrzeliśmy. Stała się ona tłem naszych zajęć. Do każdego dziecka przyleciał biały motyl, który został „pokolorowany” różnymi materiałami. Następnie wszystkie motyle pofrunęły na malarską łąkę.

SZTUKowanie 88. - Marcin Zawicki

ŚWIAT, KTÓREGO NIE MA

COŚ DZIWNEGO TU SIĘ ZBLIŻA

Czy sztuka może przedstawiać coś co nie istnieje, co jest wymyślone? Oczywiście, że tak. O tym przekonały się dzieci uczestniczące w kolejnych warsztatach SZTUKowanie. Wspólnie obejrzeliśmy obrazy i modele Marcina Zawickiego, który tworzy wyobrażony świat - martwe natury na podstawie własnoręcznie wykonanych makiet sztucznej natury. Zainspirowani tą niesamowitą twórczością zabraliśmy się do tworzenia małych modeli niesamowitych światów, a następnie przenieśliśmy je na duże kartki papieru. Tak powstały fantastyczne obrazy wyobrażonych światów.

SZTUKowanie 87. - Andrzej Moskaluk

ZWIERZAKI - CUDAKI

Kolejne warsztaty do wystawy Andrzeja Moskaluka pt. trashart przeTWORZENIE odbyły się 23 lutego br. Następna grupa zmierzyła się z tematem przetwarzania odpadów na język sztuki. Punktem wyjścia do zajęć stały się wizerunki zwierząt. Następnie spróbowaliśmy przemienić je używając różnorodnych materiałów: słomek, plasteliny, tkanin. I tak powstały zwierzaki-cudaki w wykonaniu dzieci.

SZTUKowanki ceramiczne - dla najnajmłodszych

GLINIANKOWE PRZETWORY

Na warsztatach dzieci poznały niecodzinną technikę plastyczną i stworzyły wraz z rodzicami rzeźbę lub płaskorzeźbę z gliny i innych biodegradowalnych, naturalnych materiałów. Na początku zajęć dzieci wybierały z wiaderek zanurzając dłonie i tym samym stymulując receptory dotyku różnego rodzaju materiały take jak wełna, glina, różne rodzaje kasz, groch, łuska orkiszowa. Używając wałków do ciasta modelowały glinę i wklejały w nią wybrane przez siebie składniki. Mnogość tekstur i faktur wzbudziła zainteresowanie nawet najmłodszych uczestników a swobodne przesypywanie przysporzyło dużo radości.