23 maja 2013 r. odbyły się kolejne warsztaty w ramach Sztukowania. Grupa młodzieży z Gimnazjum z Międzyrzecza poznała idee prezentowane na wystawach: Izabeli Chamczyk pt. „Walka o sens” i Zbigniewa Romańczuka „Geometria koloru”. Tematem przewodnim była walka o sens, którą uczestnicy próbowali wyrazić w różnych formach. Pierwszym zadaniem, z jakim się zmierzyli było wyrażenie swoich uczuć używając prostych form geometrycznych.
23 maja kolejna grupa uczestników miała okazję poznać bliżej twórczość Izabeli Chamczyk i jej „Walkę o sens” oraz „Geometrię koloru” Zbigniewa Romańczuka. Dzieci ze szkoły podstawowej nr 11
w ramach warsztatów Sztukowanie, przygotowały „na rozgrzewkę” dwie kompozycje z kolorowych figur geometrycznych - statyczną i dynamiczną, ukazując różnice pomiędzy nimi. W dalszej części zajęć pozowały do grupowego zdjęcia, na którym za pomocą gestów własnego ciała
23 kwietnia wspólnie z mamami z Gorzowskiego Klubu Mam walczyliśmy o sens.
Niezwykłe spotkanie z artystką Izabelą Chamczyk było inspiracją do poszukiwania odpowiedzi na pytania: o co walczymy, jaki jest sens tego, co robimy, co nas przytłacza, w czym nie odnajdujemy sensu? Iza Chamczyk opowiedziała o swoim projekcie Wojna Dwunastomiesięczna, wprowadzając nas do swojego postrzegania twórczości, życia ze sztuką i życia ze sztuki. Spotkanie wywołało wiele pytań i ciekawych spostrzeżeń, które mogły zostać wyrażone i skonfrontowane z artystką.
"1,2,3 szukam! Moje miejsca w Gorzowie"
Warsztaty na podstawie książki artystycznej Moniki Grubizny, w której autorka przypomina kilka ciekawych miejsc w Gorzowie, które pamięta z dzieciństwa. Pokazuje jak zrobić latawiec czy widoczek, albo jakie fikołki można zrobić na trzepaku. Książka Moniki Grubizny zainspirowała nas do malarskich poszukiwań. Dzieci używając różnych narzędzi malarskich zamalowały dużą kartkę papieru. Powstałe dzieło stało się materiałem do dalszej pracy. W ruch poszły nożyczki, kolorowe papiery i kleje. Tak powstawały kolejne strony książki.
"1,2,3 szukam! Moje miejsca w Gorzowie"
Książka stypendystki prezydenta miasta Gorzowa Wlkp. Moniki Grubizny dla dzieci (i nie tylko) z kilkoma zabawami sprzed ery komputera i centrów handlowych.
Zapraszamy dzieci i młodzież - grupy zorganizowane, na warsztaty SZTUKowanie w oparciu o książkę Moniki Grubizny.
Podczas warsztatów dowiemy się czym jest książka artystyczna w teorii i w praktyce.
Termin i godzina zajęć do ustalenia.
zgłoszenia telefoniczne pod nr. tel. 95 733 25 66
Odpłatność za udział: 5 zł od osoby (w tym potrzebne materiały plastyczne)
Kawałek szyby, kilka kwiatów może stać się widoczkiem, zwykły plac zabaw miejscem bitwy rycerza ze smokiem. Takie dziecięce patrzenie z wyobraźnią eksponuje Monika Grubizna w swojej książce „123 szukam. Moje miejsca w Gorzowie”. Takie spojrzenie było również motywem przewodnim kolejnych warsztatów z Gorzowskim Klubem Mam. Wspomnienia, zdjęcia, przedmioty, sytuacje, emocje z dzieciństwa były głównym tematem zajęć. Warsztaty rozpoczęliśmy od wykonania widoczków, które wszyscy pamiętamy z dzieciństwa.
23 kwietnia nasza instytucja gościła dzieci ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem. W ramach zajęć SZTUKowanie zaproponowaliśmy uczestnikom zajęcia polegające na wykonaniu płaskorzeźb z gliny. Dzieci miały okazję zapoznać się z możliwościami jakie daje ten materiał. Odciskały we wcześniej przygotowanym plastrze formy roślinne i inne przedmioty dzięki którym można uzyskać ciekawą fakturę. Przy użyciu foremek do ciasta miały okazję powycinać kształty, które potem wkomponowały w swój obrazek.
Na kolejnych warsztatach SZTUKowanie wykorzystaliśmy przedmioty gotowe - ready mades: butelki, ubrania, zabawki. Nadając im nowe znaczenie uczestnicy poszukiwali odpowiedzi na pytanie co ich denerwuje. Zło, egoizm, obłuda w ludziach, niesprawiedliwy nauczyciel to niektóre odpowiedzi, które uczestnicy zobrazowali wykorzystując przedmioty, swoje ciało i miejsce. Inspiracją zajęć była idea zawarta w wystawie Roberta Kuśmirowskiego „Muzeum Sztuki Zdeponowanej”
Czy łatwo jest namalować abstrakcyjny pejzaż? I czy łatwo jest później go zniszczyć? O tym przekonywały się dzieci na kolejnych warsztatach SZTUKowanie. Najpierw wspólnie obejrzeliśmy wystawę malarstwa Wielanda Zeitlera w Galerii BWA i Roberta Kuśmirowskiego "Muzeum Sztuki Zdeponowanej" w Galerii Sztuki Najnowszej.
Dzieci zobaczyły pejzaże Zeitlera i poznały ideę deponowania dzieł sztuki przez Kuśmirowskiego. Potem, inspirując się obrazami słynnych surrealistów i Zeitlera, w grupach namalowały obrazy przedstawiające abstrakcyjne pejzaże.
Pejzaż fantastyczny
11. lutego 2013 r. spotkaliśmy się na kolejnych warsztatach, tym razem z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 20. Wspólnie obejrzeliśmy dwie wystawy: malarstwo Wielanda Zeitlera w Galerii BWA i fotografii Pawła Pierścińskiego w Galerii Sztuki Najnowszej. Fotografie Pawła Pierścińskiego, sprowokowały nas do poznania tajników fotografii analogowej. Dzieci zobaczyły stary aparat i kliszę fotograficzną oraz dowiedziały się jak kiedyś pracowali fotograficy.
Tematem warsztatów był dziwny krajobraz.