MENU

Edukacja

SZTUKowanie 4.- Karska, Went

9 listopada 2010 r. odbyły się warsztaty z cyklu SZTUKowanie pt. "Pamiątka". Uczestnicy zajęć zostali oprowadzeni po wystawie Alicji Karskiej i Aleksandry Went  w Galerii Sztuki Najnowszej. Wiele prac artystek - filmów i fotografii - przypomina odbiorcom miejsca, które kiedyś widzieli. Oglądając zdjęcia pomostów nad jeziorami (Pamiątka) odnosimy wrażenie, że są to nasze wspomnienia z wakacji. Artystki badają mechanizm funkcjonowania naszej pamięci, w którym zdarzenia, emocje, miejsca zapamiętujemy obrazami.
Warsztat plastyczny rozpoczęliśmy od zwiedzania zaplecza Miejskiego Ośrodka Sztuki. Jak w każdym warsztacie, znajduje się tutaj mnóstwo sprzętów, narzędzi, panuje specyficzna atmosfera. Uczestnicy wchodząc  mieli za zadanie przyjrzeć się temu miejscu, zapamiętać coś interesującego. Nie mogli robić zdjęć. Po wyjściu z zaplecza usłyszeli treść zadania. Każdy miał wykonać w formie plastycznej pamiątkę z oglądanego miejsca. Jednak ostateczną pracą miało być zdjęcie wykonanego przedmiotu, pracy, obiektu. Zaskoczona grupa wzięła się do pracy.
Powstały prace przedstawiające jeden, dwa obiekty. Wiele prac obrazowało bałagan panujący w warsztacie. Podczas podsumowania uczestnicy stwierdzili, że zapamiętywali według kilku schematów: to, co najbardziej ich raziło (bałagan), to, z czym wiązali pewne emocje, wspomnienia (różnego rodzaju przedmioty), obiekty budzące inne skojarzenia oraz przedmioty związane z pewną opowiedzianą historią. Kilka osób nawiązało do "artystycznej" atmosfery miejsca. Nawiązując do wystawy Alicji Karskiej i Aleksandry Wendt odkrywaliśmy to, w jaki sposób działa nasza pamięć.
Uczestnikami zajęć była grupa uczęszczająca na zajęcia fotograficzne prowadzone przez Sławomira Sajkowskiego w Grodzkim Domu Kultury w Gorzowie Wlkp.

wróć