Spotkanie IV „Co mnie wkurza…?”
7.11.2022
1. Wstęp: Spotkanie rozpoczynamy od wyjęcia 3 tkanin Alicji Bielawskiej
z pudełka i udania się na tzw. łącznik szkolny, gdzie dzielimy się na 3 grupy. Każda grupa otrzymuje swoją tkaninę i ma się nią najpierw pobawić. Zastanawiamy się nad jej charakterem: czy jest ona miła w dotyku, jakie konotacje mamy z jej kształtem i kolorem? Następnie każda grupa przedstawia żywą rzeźbę z użyciem tkaniny. Rzeźba nawiązuje do kształtu i skojarzeń z tkaniną. Proszę, by każda grupa nazwała swoją rzeźbę jednym abstrakcyjnym słowem. Ćwiczenie to ma za zadanie uruchomić w uczestnikach myślenie abstrakcyjne. Powstaje: „Beztroska”, „Zabawa” i „Spotkanie”.
Po tym trudnym ćwiczeniu udajemy się z powrotem do klasy, gdzie proszę, żeby na karteczkach napisali, co ich denerwuje w szkole, szczególnie w relacjach między innymi uczniami. Rozwija się między nami głęboka rozmowa, z której dowiaduję się, że nie lubią jak się ich popycha, traktuje przedmiotowo, jak są niezauważeni albo zaszufladkowani.
2. Praca twórcza: Wszystkie te trudne sprawy zapisujemy na tablicy,
a następnie zmieniamy w hasła zachęcające, by tego nie czynić. Metodą głosowania wybieramy 3 hasła, które odbijamy używając szablonów na 2 tkaninach.
Niektórzy uczestnicy wykonują indywidualne szablony ilustrujące te hasła.
Projekt Formy Podstawowe jest projektem edukacyjnym Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Edukacyjną Fundacją im. Romana Czerneckiego z Warszawy.
Warsztaty odbywają się w Szkole Podstawowej nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi
i Oddziałami Sportowymi im. Arkadego Fiedlera w Gorzowie Wielkopolskim.
scenariusz, prowadzenie, fotografie: Agnieszka Kowalska-Kucharczyk