MENU

Edukacja

MISIETUPODOBA 2009/2010-opis

 

Warsztaty sztuki współczesnej MISIETUPODOBA 2009/2010

 

Warsztaty MISIETUPODOBA są autorskim projektem dwóch artystek  z Poznania Ewy Bone i Ewy Kozubal.  Bierze w nim udział 16 klas, ok 350 dzieci w wieku 7-9 lat, z Gorzowa, Deszczna i Kłodawy.
Warsztaty odkrywają przed najmłodszymi różne formy wypowiedzi jakimi posługuje się sztuka współczesna. Ich głównym celem jest przygotowanie młodszego pokolenia do odbioru sztuki. Dzięki temu w przyszłości będzie ono mogło bez lęków i uprzedzeń  śledzić tendencje i kierunki współczesnej kultury. Każde spotkanie poświęcone zostanie wybranemu kierunkowi. Po krótkim wprowadzeniu dzieci, wykorzystując poznane techniki, stworzą prace inspirowane emocjami, wrażeniami i uczuciami, które towarzyszyły im podczas prezentacji. Ponieważ dzieci są otwarte i nie mają zakodowanych schematów dotyczących twórczości, warsztaty będą okazją do pobudzania ich wyobraźni i kształtowania umiejętności wyrażania się w takich formach jak happening, performance, instalacje, mail art, body art, land art, street art czy flash mobbing. Program przybliży m.in.takie takie terminy jak abstrakcja, minimalizm, dadaizm, ekspresjonizm czy konceptualizm.

Artystki o swoim projekcie mówią tak: "Każde zajęcia mają przebiegać według innego planu i będą poświęcone innemu kierunkowi w sztuce współczesnej. Nie jest naszym celem tworzenie schematu całości warsztatów, bo chcemy by lekcje przebiegały  w różny sposób w zależności od tematu, do którego będą się odnosić. Inaczej będą wyglądały zajęcia poświęcone ready-mades, performance, street art, instalacji,  mail art, body art, land art, street art, flash mob. Chciałybyśmy pod przykrywką zabawy przemycić dzieciom to jakich środków używają i w jaki sposób pracują artyści. Zabawa staje się procesem tworzenia, tak jak proces tworzenia jest pewnego rodzaju prowadzeniem gry z odbiorcami. Zarówno w zabawie jak i w sztuce twórca wprowadza nas do swojego hermetycznego świata proponując swoje zasady w obrębie, których należy funkcjonować jeśli chce się pozostać wtajemniczonym".

Cele warsztatów to między innymi:
-kształtowanie wrażliwości dzieci
-rozbudzanie wyobraźni, kreatywności
-nauka współpracy w grupie, wykorzystywanie własnych i cudzych atutów
-nauka tolerancji i szacunku dla odmiennych poglądów
-świadoma kreacja rzeczywistości wokół siebie
-próba spojrzenia na rzeczywistość z nowej odmiennej perspektywy
-poznawanie języka sztuki współczesnej

Efektem cyklu zajęć będzie wystawa prac wykonanych przez uczestników. Podczas uroczystego zakończenia w czerwcu dzieci, nauczyciele i opiekunowie obejrzą prezentację dokumentującą pracę dzieci.

Zajęcia będą trwały od października 2009 do maja 2010.

Zajęcia prowadzą:
Ewa Kozubal-absolwentka ASP w Poznaniu. W 2004 roku dyplom z wyróżnieniem w pracowni rzeźby u prof. J. Berdyszaka.
Ewa Bone-absolwentka ASP w Poznaniu. W 2003 roku dyplom z wyróżnieniem w pracowni rzeźby u prof. W. Kujawskiego. W latach 2003-2004 asystentka w pracowni M. Bałki.
Od 2002 roku działają wspólnie w grupie MISIETUPODOBA. Zajmują się instalacją, performancem, happeningiem. Swoje akcje często przeprowadzają w przestrzeni ulicznej. Biorą udział w wystawach w kraju i zagranicą.

 

wróć