MENU

Edukacja

Warsztaty sztuki MISIETUPODOBA - III spotkanie

Trzecie warsztaty odbyły się 2, 3 i 4 grudnia 2009
poświęcone Body art

Dzieci za pomocą swojego ciała stworzyły pracę, której były jedynymi odbiorcami. Zostały zaproszone do odwiedzin galerii własnych odczuć, do badania granic ciała oraz granic i możliwości jego odczuwania. Poprzez stworzenie im nietypowej przestrzeni, w której musiały się poruszać w inny niż nauczony, nawykowy sposób na nowo odkryły połączenia między ciałem, jego doznaniami, a umysłem. Materiałem oraz narzędziem w pracowni stały się narządy zmysłów. Zmodyfikowana przestrzeń pozwoliła bardziej wyraziście, czasem w inny sposób doświadczać bodźców, do których przywykły. Uczniowie byli dla siebie materiałem użytym, twórcą i rezultatem tej twórczości. W tym działaniu efektem pracy było doświadczenie, proces, a nie materialny obiekt.



Body Art

Kierunek w sztuce,  powstały w latach 60, w którym podstawowym materiałem do powstania dzieła jest człowiek-artysta. Artysta jest jednocześnie narzędziem, materiałem, twórcą i rezultatem tej twórczości-dziełem. Napięcie w pracach budowane jest na styku cielesności z przestrzenią wewnętrzną-psychiką i rzeczywistością zewnętrzna -otoczeniem. Bardzo ważne w działaniach body art jest indywidualne cielesno-fizyczne doświadczenie artysty skonfrontowane z empatią widza. Body art ma wiele odsłon. Najbardziej radykalną, traumatyzującą ciało prezentują  Akcjoniści wiedeńscy – postrzał w ramię Chrisa Burdena, czy kastracja Rudolfa Schwartzkoglera. Przeciwnym przykładem może być performance polegający na naturalnej obecności artysty, poprzez wykonywanie przez niego zwykłych, nieprzetworzonych czynności. Np.: Richard Long wydeptujący ścieżkę na wrzosowisku.
Innym rodzajem jest body art konceptualny, polegający na wykonywaniu przez artystę jednego gestu, np Bruce Nauman., Cezary Bodzianowski, czy wykorzystujący seksualność, płeć, relacje między kobietą-mężczyzną jak u  Abramovic i Ulay  czy Vito Acconci. Uruchomienie ciała jako materiału artystycznego było chętnie wykorzystane przez kobiety, by prezentować swoją tożsamość, dotychczas tłumioną w kulturze.



Następne warsztaty 13-15 stycznia 2010.
 

 

wróć