klasy IV-VI
Warsztaty przybliżają podstawowe pojęcia, formy medialne oraz tajniki warsztatu dziennikarza prasowego, radiowego i telewizyjnego. Są okazją do zapoznania się z oprogramowaniem i sprzętem do obróbki audio-video, rozwijania aktywności, wyobraźni a także umiejętności wyszukiwania i selekcji materiałów.
Uczestnicy pracują w grupach warsztatowych utworzonych zgodnie ze wskazówkami nauczycieli, predyspozycjami oraz własnymi zainteresowaniami. Elementem każdego z warsztatów jest wizyta w redakcji radia, gazety i telewizji, zgodnie z profilem zajęć.
WARSZTAT RADIOWY:
- zapoznanie z podstawami zawodu dziennikarza radiowego oraz specyfiką przekazu radiowego,
- podstawowe gatunki radiowe (informacja, wywiad, reportaż, sonda, relacja reporterska),
- małe zadania dziennikarskie – nagranie materiału dźwiękowego, montaż i opatrzenie tekstem.
WARSZTAT PRASOWY:
- przygotowanie uczniów do świadomego odbioru mediów i selekcjonowania informacji (dobre i złe strony mediów),
- podstawowe formy dziennikarskiej wypowiedzi (informacja, wywiad, recenzja, reportaż) i elementy artykułu prasowego (tytuł, zdjęcie, podpis),
- przygotowanie informacji oraz sondy.
WARSZTAT TELEWIZYJNY:
- zapoznanie z podstawami realizacji telewizyjnej, zasadami działania sprzętu audio-video oraz systemem montażowym,
- struktura zespołu produkcyjno – realizacyjnego (kolegium redakcyjne, wydawcy, dziennikarze, operatorzy, produkcja, zespół „newsowy”),
- zapoznanie z różnorodnymi formami telewizyjnymi, elementami estetyki obrazu oraz składowymi ścieżki dźwiękowej,
- realizacja małych form audiowizualnych.
Podczas uroczystego zakończenia warsztatów dzieci oraz za-proszeni goście uczestniczą w kinowej premierze zreali-zowanych materiałów. Każdy z warsztatowiczów otrzymuje dyplom ukończenia zajęć, gazetkę oraz płytę DVD z filmami.
WARSZTATY PROWADZĄ:
Anna Czaja – nauczyciel polonista, dziennikarz. Przez osiem lat pracowała w gorzowskiej redakcji Gazety Wyborczej, gdzie zajmowała się tematyką społeczną i oświatową. Prowadziła warsztaty dziennikarskie dla studentów filologii polskiej PWSZ
w Gorzowie Wlkp. Autorka artykułów o poezji Zdzisława Morawskiego i Ireneusza K. Szmidta.
Agnieszka Kopaczyńska – Moskaluk – z wykształcenia polonistka, z wyboru i pasji – dziennikarka. Poetka, literatka, specjalistka do spraw wizerunku i komunikacji wewnętrznej, wolontariuszka Fundacji Mam Marzenie, współorganizatorka warsztatów kulturalno-kulinarnych, pomysłodawczyni i organizatorka Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Kazimierza Furmana „FurmanKa”. Poza wieloma reportażami radiowymi i prasowymi, za które otrzymywała wyróżnienia i nagrody, ma na koncie trzy książki poetyckie: „Ze słońcem w kieszeni” (1992), „Codziennie” (1997) i „Kochany” (2009).
Romuald Liszka – absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi, autor zdjęć do kilkunastu filmów dokumentalnych oraz do filmu Wiesława Saniewskiego "Rozdarcie czyli Gombro w Berlinie", dyrektor TV Teletop oddział w Gorzowie Wlkp.
Marek Dziedzic – montażysta, specjalista obróbki dźwięku i obrazu w TV Teletop oddział w Gorzowie Wlkp. Współpracował przy postprodukcji filmów: „Wspomnienia z miasta L.”, „Opowieści z miasta G.”, „Rozdarcie czyli Gombro w Berlinie” W. Saniewskiego, „Dzwon Pokoju”, realizował spoty reklamowe dla TVN.
Odpłatność za udział w zajęciach wynosi 5 zł od osoby (szkoły publiczne z Gorzowa Wlkp.). Dla pozostałych szkół koszt uczestnictwa wynosi 9 zł od osoby. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zajęcia trwają od października br. do maja 2014r.