MENU

Edukacja

Edukacja Historyczna 2013/2014

Projekt skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Stanowi  połączenie spotkań z historykiem z projekcjami następujących filmów:

 

- „Historia Cyganki” (reż. G. Kowalski, Polska, 1992), bohaterką filmu jest Papusza (Bronisława Wajs) – cygańska poetka. W Gorzowie Wielkopolskim mieszkała od roku 1954, gdy na dobre zatrzymał się jej romski tabor. W filmie przedstawione są wspomnienia Papuszy, a także Jerzego Ficowskiego (autora książki „Cyganie Polscy”), jej odkrywcy i tłumacza z języka romskiego. W filmie wypowiadają się także syn Władysława Wajsa, lekarka Maria Serafiniuk oraz Zdzisław Morawski i Edward Dębicki;

 

- „Był sobie dzieciak” - akcja filmu rozgrywa się pod koniec II wojny światowej w 1944 roku w Polsce w trakcie powstania warszawskiego krwawo tłumionego przez Niemców. Marek (Rafał Fudalej) to młody poeta, niedoszły maturzysta, który w warunkach wojennych musi dojrzeć i dorosnąć znacznie szybciej, niż gdyby sprawy szły zwykłym trybem. Pod wpływem fascynującej go, przypadkowo poznanej kobiety (Magdalena Cielecka) staje przed wyborami i musi zdefiniować w praktyce pojęcia takie jak lojalność, przynależność narodowa, wierność;

 

- „Opowieści z miasta G.” - uczniowie pierwszej polskiej szkoły w Gorzowie opowiadając o swoim powrocie do ojczyzny ukazują fragment ówczesnej historii miasta. Jest to spojrzenie Polaków, którzy po wojnie osiedlili się w Gorzowie w poszukiwaniu nowego mieszkania i nowego życia;

 

- „Przeżyć Afganistan” - losy pięciorga zawodowych żołnierzy wysłanych na misję do Afganistanu. Dramaturgię wzmaga fakt, że wśród nich jest para narzeczonych. Daleko od domu, w obcej kulturze i odmiennej rzeczywistości, pełnią służbę, która odciska piętno na ich psychice. Mimo, iż dwójka bohaterów brała już udział w podobnej misji (w Czadzie), po raz kolejny jest to dla nich wyzwanie, któremu towarzyszą emocje i lęk przed utratą własnego życia.

 

- „Powstanie zwykłych ludzi”- wzruszający film przedstawiający życie codzienne powstańczej Warszawy. Zaangażowanie i hart ducha tych, którzy nie byli powstańcami, nie nosili mundurów, lecz byli mieszkańcami Warszawy, jednoczyli się i solidaryzowali z walczącymi. Łączył ich wspólny cel - marzenie o wolnej Polsce.

 

Po filmie odbędzie się spotkanie z historykiem. Miejski Ośrodek Sztuki zaprosił do współpracy w ramach edukacji historycznej Roberta Piotrowskiego – gorzowskiego regionalistę, który na swoim koncie ma wiele publikacji i wystaw oraz  Dorotę Dąbrowską – konsultantkę  ds. rozwijania kompetencji społecznych i obywatelskich WOM w Gorzowie Wlkp.

 

Program stanowi dla uczniów znakomitą lekcję historii oraz tworzy możliwość dalszej dyskusji. Dzięki filmom młodzież odkrywa historię, której nie da się uchwycić z podręczników czy opracowań historycznych.

 

Odpłatność za udział w zajęciach wynosi 10 zł od osoby w przypadku filmu „Był sobie dzieciak”,  5 zł od osoby za film „Opowieści z miasta G.” lub "Historia cyganki" oraz 8 zł od osoby w przypadku pozostałych filmów.

 


wróć