MENU

Film
REPERTUAR
Zobacz wszystkie >

Poznajcie Laureatów 13. edycji FRAP.

 

Jury w składzie: Wojciech Kuska (przewodniczący), Jacek Rokosz, Iwona Bartnicka - po obejrzeniu 17 konkursowych tytułów - zauważyło, iż Twórcy chętnie kierują oko swoje i swoich kamer w stronę smutnych zakamarków rzeczywistości. Cieszy to, iż obserwują je dokładnie i uważnie, zwracając uwagę na prawdę, którą przenoszą na ekran. Jury zastanowiło jednak to, jak mocno nadesłane filmy podkreślają brak optymizmu w tym, co tu i teraz nas otacza.  


Biorąc pod uwagę stronę formalną, pomysły scenariuszowe oraz ideę frapowania Jury postanowiło przyznać:

 

FRAPY w kategorii FABUŁA/HISTORIA i nagrody finansowe po 2.000 zł ex aequo:

- “Taniec w narożniku”, reż. Jan Bujnowski – za złapanie widza (i Jury) w siatkę, której brakowało dawnym bramkom oraz przypomnienie, iż szara przeszłość miała w sobie coś z realizmu magicznego. Za umiejętne poprowadzenie opowieści o wyraźnie zaznaczonej konwencji przy jednoczesnym zachowaniu balansu między gatunkami;

- „Krzesło przyszłości”, reż. Kamil Krukowski – za dwie pary „drewnianych nóg”, które mogą zmienić życie stając się oparciem dla przyszłości. Za ciekawe nakreślenie historii, która odrywa się od teraźniejszości a zarazem ciąży ku niej stając się przez to uniwersalną.

 

FRAPĘ w kategorii FORMA i nagrodę finansową 2.000 zł:

- „Brak”, reż. Paweł Prewencki – za niezwykle czułe i szlachetne oddanie trudnych doświadczeń i emocji, które sprawia, iż „brak” zostaje z widzem na długo po projekcji oraz za wrażliwość plastyczną bliską mistrzom animacji takim jak: Jan Lenica, Piotr Dumała czy Daniel Szczechura.

 

FRAPĘ w kategorii BOHATER i nagrodę finansową 2.000 zł:

- „Wyrazy bliskoznaczne”, reż. Filip Rudnicki – za uroczego bohatera odkrywającego potęgę słowa, którego synonimy i odcienie odsłaniają niechcianą przeszłość, a także za przypomnienie, iż perspektywa dziecka często bywa szersza i ciekawsza niż dorosłego.

 

Widzowie Festiwalu FRAPĄ Publiczności uhonorowali „Moją siostrę” w reżyserii Mariusza Rusińskiego. Autor otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 2.000 zł.

 

 

Gratulujemy nagrodzonym!!! Wszystkim Twórcom dziękujemy za tytuły, które FRAPowały nas i naszą Publiczność! Gościom, Jurorom, Widzom, Partnerom i Tym, którzy wspierają nas i nasz Festiwal przesyłamy szczere podziękowania. Do zobaczenia na 14. FRAPACH za rok!

 


 

Drodzy zaFRAPowani, poniżej link do programu i Katalogu Festiwalu Filmów Frapujących, który odbędzie się w weekend 18-20 października 2024. Do zobaczenia!


13. FRAPY Program skrócony: POBIERZ

13. FRAPY Katalog: POBIERZ

 


 

Szanowni Twórcy,

serdecznie dziękujemy za przesłane filmy! W tym roku trafiło do nas 165 tytułów - za wszystkie dziękujemy. Poniżej lista krótkich metraży, które powalczą o FRAPY 2024:

 

Brak, reż. Paweł Prewencki, 2023, animacja, 10’45
Ciepło, reż. Klaudia Fortuniak, 2023, fabuła, 15’
Gorzko, reż. Marcin Kluczykowski, 2024, fabuła, 29’49
Hercklekoty, reż. Eliza Godlewska, Alan Ruczyński, fabuła, 22’43
Krzesło przyszłości, reż. Kamil Krukowski, 2022, fabuła, 25’40
Lament No. 1, reż. Jakub Jakubik, 2023, fabuła, 27’12
Moja siostra, reż. Mariusz Rusiński, 2023, dokument, 29’48
O czym marzysz?, reż. Błażej Kroplewski, 2024, dokument, 7’11
Pazur, reż. Marta Z. Nowak, 2023, dokument, 17’01
Pies pogrzebany, reż. Kinga Pudełek, 2024, fabuła, 22’16
Przepustka, reż. Karolina Węglorz-Zima, 2023, fabuła, 22’53
Sprzedawca, reż. Patryk Kaflowski, 2023, fabuła, 16’
Taniec w narożniku, reż. Jan Bujnowski, 2024, fabuła, 13’43
Two Shores, reż. Matt Subieta, Ewa Rodart, 2023, fabuła, 25’50
W pamięci, reż. Zofia Sawicka, 2023, fabuła, 11’16
Wolna krowa, reż. Marek Głuszczak, 2023, fabuła, 27’53
Wyrazy bliskoznaczne, reż. Filip Rudnicki, 2023, fabuła, 10’11

 

Wszystkie filmy wezmą również udział w głosowaniu na FRAPĘ Publiczności.

 

                                                                                                       Organizator
                                                                                                       7.10.2024 r.

 


 

Przedstawiamy Jury (Radę Festiwalu) FRAP 2024:

Wojciech Kuska - dziennikarz od 1992 roku (od 1998 r. - TVP SA). Wydawca programów informacyjnych, autor programów z cyklu „Ekstraklasa kulturalna”, inicjator akcji społecznych („Uprzątnijmy zapomniane cmentarze”, „Złota Piłka Ekstraklasy Kulturalnej”). Zrealizował trzy filmy dokumentalne, składające się na swoisty tryptyk o najnowszej, powojennej historii Gorzowa Wlkp. Jego audycje były wielokrotnie nagradzane. Latem 2017 roku został uznany Dziennikarzem Roku w kategorii Kultura podczas konkursu Dziennikarz Roku 2016, organizowanego przez Zielonogórski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. 31 sierpnia 2017 roku odebrał nagrodę gorzowskiego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność za filmy „Miasto w stanie” oraz „Niezależni”. Wykładowca Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Laureat Motyla – Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Od 2022 roku Dyrektor Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej w Drezdenku.

 

Jacek Rokosz - reżyser filmów animowanych, autor książek na temat eksploatacji filmowej, doktor habilitowany i profesor dwóch uczelni wyższych: Państwowa Wyższa Szkoła filmowa w Łodzi i Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych W Warszawie. Reżyseria; "Kajko i Kokosz" (Netflix), "Kicia Kocia" (Netflix). Książki: "Stracone dusze" (2017), "Nadzy i rozszarpani" (2021).

 

Iwona Bartnicka - filmoznawczyni i teoretyczka mediów, absolwentka Wydziału Kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego, a także scenariopisarstwa i produkcji filmowo-telewizyjnej WSRTiF. Kierowniczka Działu Kultury Filmowej w Miejskim Ośrodku Sztuki, prezeska DKF Megaron (Laureata Nagrody PISF za rok 2015), wiceprzewodnicząca Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, ekspertka w Zespole Edukatorów Filmowych. W roku 2022 otrzymała Odznakę Honorową "Załużony dla Kultury Polskiej". Prowadzi zajęcia z teorii i historii filmu oraz warsztaty medialne dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i dyrektorów szkół, wykłada na Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Uważa, że o każdym filmie można, a wręcz należy rozmawiać - najlepiej w doborowym towarzystwie w DKFie. W sali kinowej siada z tyłu, gdyż lubi obserwować reakcje widzów.

 


Ogłaszamy nabór krótkich metraży na 13. Festiwal Filmów Frapujących!

 

Tworzysz filmy, które intrygują? Potrafisz przykuć widza do ekranu? Sprawdź czy potrafisz nas zafrapować. Zgłoś swój film do 13. edycji FRAP.
Świeżość, oryginalność, nowe filmowe wyzwania – na to stawiamy! Unikamy tego, co nijakie, obojętne i powtarzalne. Zaskocz nas, stań w filmowe szranki i walcz o FRAPY!
Czekamy do 10 września.

 

Łączna pula nagród: do 10.000 PLN.

 

Regulamin: POBIERZ

Karta zgłoszenia: POBIERZ

 


Plakat promujący FRAPY 2024

wróć