Znamy już fotoinspiracje, które najbardziej zaciekawiły i zaintrygowały Jury oraz facebookowych użytkowników!
DKF Megaron wraz z Miejskim Centrum Kultury oraz Inicjatywami Kolorowy Kwadrat i LDM
zaprosił mieszkańców Gorzowa Wlkp. na plenerowy seans po zmroku!
Miejsce było szczególne - centrum miasta, Plac Nieznanego Żołnierza, czyli słynny Kwadrat. Wspólnie zaczarowaliśmy widzów, którzy poddali się magii przedwojennego kina.
"Zapomniana melodia" w reżyserii Jana Fethke oraz Konrada Toma starszym widzom przypomniała pierwsze porywy serca oraz urok minionych lat. Młodsi widzowie zakosztowali
w klasyce kina i poznali piosenki, na których wychowali się ich dziadkowie: "Ach, jak przyjemnie"
czy "Już nie zapomnisz mnie". Do tego przystojny Aleksander Żabczyński i zjawiskowa Helena Grossówna!
Dziękujemy widzom za tak liczną obecność a Filmotece Narodowej za wypożyczenie kopii!
Marcowy cykl rozpoczęliśmy mocnym uderzeniem - filmowym oraz oratorskim!
Podczas spotkania 6 marca do cyklu wprowadziła widzów dr Monika Talarczyk-Gubała - absolwentka filologii polskiej ze specjalnością filmoznawczą UAM w Poznaniu, adiunktka w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Autorka m.in..: „Wszystko o Ewie. Filmy Barbary Sass a kino kobiet w drugiej połowie XX wieku” oraz „Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii”, za który otrzymała Nagrodę PISF 2014. W niezwykle ciekawy sposób nakreśliła portret reżyserki Barbary Sass oraz zjawisko kina kobiet.
Nasze przewodnie hasło cyklu w przewrotny sposób skłoniło widzów do refleksji nad sposobem postrzegania rzeczywistości przez kobiety stojące za kamerą a nam przyspożyło nam wiele wątków do rozmów.
A Wy zastanawialiście się nad tym zagadnieniem? Spojrzenie kobiece czy spojrzenie kobiet?
Ekranowe spotkania z kobietami - reżyserkami oraz niezwykłymi filmowymi bohaterkami rozpoczął seans niespodzianka - kino pełne napięcia, sensacyjne w sposobie prowadzenia narracji i zarazem bardzo emocjonalne. W roli głównej Ewa Szykulska - jedna z ciekawszych polskich aktorek starszego pokolenia w reżyserii równie ciekawej przedstawicielki sztuki filmowej.
W kolejne czwartki zaprezentowaliśmy:
Hannah Arendt, reż. Margarethe von Trotta
Zimny pocałunek, reż. Lynne Stopkewich
Salto, reż. Cate Shortland
22 listopada 2014 r. o godz. 16:00 odbył się specjalny pokaz filmu "Sprawa Gorgonowej"
w reżyserii Janusza Majewskiego. Pretekstem do przypomnienia filmu były doniesienia, że głośny proces o morderstwo, którym żyła cała przedwojenna Polska, jeszcze w tym roku może doczekać się wznowienia. Córka i wnuczka Rity Gorgonowej dążą bowiem do oczyszczenia imienia zmarłej.
Organizatorem pokazu było Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA oddział
w Gorzowie Wlkp. oraz DKF Megaron.
Zgromadzonych gości powitali Bartłomiej Starosta - Prezes gorzowskiego oddziału Stowarzyszenia oraz Iwona Bartnicka - Prezes Megaronu.
Do tematyki filmu wprowadził widzów sędzia Łukasz Gawdziński, Sekretarz DKFu, który z pasją przybliżył również sylwetkę reżysera.
Gościem spotkania był mec. Michał Olechnowicz, który po projekcji opowiedział o działaniach prowadzonych w celu wznowienia procesu i rewizji wyroku z 1933 r. Jeden z najlepiej obsadzonych polskich filmów oraz jedna z najciekawszych polskich spraw sądowych po raz kolejny zaintrygowały oraz wzbudziły dyskusję!
Dziękujemy SF Zebra za zgodę na projekcję filmu
oraz SSP IUSTITIA oddział w Gorzowie Wlkp. za sprowokowanie ciekawych rozważań.
Podczas Ogólnopolskiej Konferencji pt.: „Przymusowe osiedlenie Cyganów w Polsce. Pół wieku po zakazie wędrówki 1964-2014” organizowanej przez Akademickie Centrum Badań Euroregionalnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim wraz z Odziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie zaprezentowaliśmy
filmy "Zanim opadną liście", reż. W. Ślesicki oraz "Choć raz zobacz jak się kręcą tylne koła wozu", reż. P. Wójcik.
Przed obiema projekcjami słowo wstępne wygłosiła Iwona Bartnicka - mgr filmoznawstwa
i wiedzy o mediach, kulturoznawca, Prezes DKF Megaron.
Konferencja miała miejsce 31 marca 2014 r.
Współorganizatorami konferencji byli:
Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim
Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim
Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy.