MENU

Film
REPERTUAR
Zobacz wszystkie >

GRAND OFF 2010

World Off Film Awards
Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych


7 i 8 grudnia 2010, godz. 18:00 zapraszamy na cz. I i II
 

www.grandoff.eu/

GRAND OFF – Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce, i jedna z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.

GRAND OFF – Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych to wydarzenie kulturalne, które zwraca naszą uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę oraz prestiż. Obiera sobie za cel ukazać kino niezależne w innym świetle – w świetle sławy i zaszczytu, na który zasługują zarówno film, jak i jego twórcy. Realizację tegoż celu zapewnia skrupulatny proces nominacji zgłoszonych produkcji poprzez członków Kapituły Grand Off, reprezentantów środowisk filmowych z 24 krajów świata. Zwieńczeniem tego procesu jest uroczysta ceremonia rozdania nagród, która od 2006 roku odbywa się w Warszawie i corocznie gromadzi 400 wybitnych postaci świata kina. Tydzień później nagrodzone filmy prezentowane są w ponad 20 miastach w całej Polsce.

W programie pokażemy filmy nagrodzone Grand OFF 2010 w 9 kategoriach:

NAJLEPSZA FABUŁA
GOŚĆ (GUEST)
reż. : Roy Krispel
Izrael, 2010, 40’
Eva jest kelnerką we francuskiej knajpce w Tel Awiwie. Pracuje tam z mężem Adamem- szefem kuchni i właścicielem. Eva jest w ciąży. Kiedy próbuje znaleźć odpowiedni moment, by powiedzieć o tym Adamowi, do restauracji wchodzi wyjątkowo gruby klient. Dziwny gość zamawia jedno danie za drugim, irytując tym Adama, który chce już zamykać...

NAJLEPSZA REŻYSERIA
BESTIA (BEAST)
reż. : Lars Pedersen Arendt
Dania, 2009, 15’
Nie mówią prawdy o tym, że tata bije mamę. Ale dziesięcioletni Benjamin ma już dosyć kłam

 

stw. Bierze za zakładnika drogocennego szczeniaka taty i próbuje zmusić ojca do przeprosin. Niestety dla nich wszystkich, tatuś nie jest typem skłonnym do okazywania skruchy.

 


NAJLEPSZY SCENARIUSZ
TABU
reż. / scenariusz : Vincent Coen & Jean-Julien Collette
Belgia, 2010, 24’
Amerykańska para, Frank i Cathy, chce by ich syn, Julian zapomniał o złamanym sercu. Zabierają go na wycieczkę do Gandawy, by poznał swe belgijskie korzenie. Kiedy Julian spotyka tam miłość swego życia, cel wycieczki zostaje w dość nieoczekiwany sposób osiągnięty...

NAJLEPSZE ZDJĘCIA
MARINA ŻONA RYBAKA (MARINA LA ESPOSA DEL PESCADOR)
reż. : Carlos Hernández
zdjęcia : Mauro Vidal
Kolumbia, 2009, 13’
To krótka opowieść o życiu lub śmierci. Metaforyczny portret życia prawdziwych ofiar wojny w Kolumbii, wojny, która zabija powoli, dzień po dniu. To baśniowa historia 38- letniej Mariny, żony rybaka z Nuquí (departament Chocó), małego miasteczka na kolumbijskim wybrzeżu Pacyfiku. Marina żyje w małym domku przy wielkiej, bezludnej plaży. Wstrząśnięta snem, który miała tej nocy postanawia samotnie wypłynąć małą łódką na otwarte morze, w deszczu, zabierając ze sobą jedynie ryby złowione przez męża nad ranem.

NAJLEPSZY MONTAŻ
DŁUGI SAMOTNY SPACER (THE LONG LONELY WALK)
reż. / montaż. : Leon Chambers
Wielka Brytania, 2010, 12’
Przeplatające się historie trzech osób: pirotechnika, nastoletniego chłopaka i starszej kobiety w chwili, gdy muszą podjąć decyzje mające zaważyć na ich życiu.

NAJLEPSZA AKTORKA
PO DRUGIEJ STRONIE (AM ANDEREN ENDE)
reż. : Philipp Doering
nagrodzona : Ursula Werner
Niemcy, 2009, 24’
Co noc Marianne pracuje w telefonie zaufania. Nikt nie potrafi pomóc tym wszystkim samotnym ludziom po drugiej stronie słuchawki tak jak ona. Ale tej nocy Marianne będzie musiała zmierzyć się z własnymi problemami – nie może dłużej chować się za słuchawką telefonu.
 

NAJLEPSZY AKTOR
KLATKA (COLIVIA)
reż. : Adrian Sitaru
nominowany : Adrian Titieni
Rumunia, 2010, 17’
Ojciec i matka jedzą kolację, gdy syn przynosi do domu zranionego gołębia. Chce, aby ptak został i prosi rodziców o klatkę. Ojciec nie godzi się, twierdząc, ze ich ich na nią nie stać. Matka nie odzywa się ani słowem. Ojciec i matka spotykają się w sypialni.

NAJLEPSZY DOKUMENT
OTCHŁAŃ
reż. : Wojciech Kasperski
Polska, 2009, 34’
Intymny portret gorączki złota. Złotonośne góry północnej Syberii są tłem dla historii niczym z powieści Jacka Londona: Samotny poszukiwacz złota podąża za swoim skarbem. Otaczany przez nieprzychylną przyrodę, ludzi którym nie może ufać oraz własne lęki bohater odcina się od świata, zamykając pułapce pożądania.

NAJLEPSZA ANIMACJA
ZERO
reż. : Christopher Kezelos
Australia, 2009, 12’30’’
W świecie, w którym ludzi ocenia się po numerach, Zero spotyka się z ciągłymi uprzedzeniami i prześladowaniem. Podąża samotną ścieżką, do czasu gdy przypadkowe spotkanie na zawsze odmienia jego życie: poznaje dziewczynę Zero. Wspólnie udowodnią, że determinacja, odwaga i miłość może zrobić Coś z Niczego. 

wróć