W dniach 1-7 czerwca w Gorzowie gościmy kuratorki oraz artystów i artystki z Białorusi, Polski i Ukrainy. Celem przyjazdu naszych gości jest współpraca z lokalną społecznością. Przez tydzień w przestrzeni miasta zrealizowane zostaną trzy odrębne działania, a ich efektem będzie wystawa w Miejskim Ośrodku Sztuki. Serdecznie zapraszamy do udziału w wybranych projektach!
Lesya Pcholka, VEHA - Nazwiska panieńskie
kuratorka: Alina Dzerevianka
termin działania: 1-4.06.
otwarcie wystawy: 4.06. godzina 18:00
Impulsem do spotkania z lokalną społecznością są lokalne historie rodzinne poświęcone kobietom. Zgodnie z białoruską tradycją po ojcu dziedziczymy nazwisko i drugie imię, dlatego też nazwiska kobiet stale znikają z pamięci rodzinnej. Tradycja ta obecna jest także w innych wschodnich krajach, w Polsce również. Spoglądając na fotografie naszych babć i prababć dopytujemy krewnych o historie rodzinne, rozmawiamy i zapraszamy do wspólnych robótek ręcznych. Wynikiem warsztatów będzie wspólnie stworzone wystawa.
Do udziału w projekcie zapraszamy osoby, które chcą opowiedzieć swoje historie rodzinne.
Michał Mioduszewski, Still On
kuratorka: Aleksandra Nowicka
termin działania: 3-7.06.
otwarcie wystawy: 7.06. godzina 18:00
Rzeczy i działania, instytucje i ludzie, przyroda i osiedle, wszystko co znamy ma swój lifespan. Ale czy życie nasze i wszystkiego co nas otacza musi zostać określone tylko raz? Czy mamy czas na redefiniowanie pojęć, budowanie znaczeń, wzajemne zrozumienie, zabawę ze sobą i światem? Czy mamy wiedzę i chęć poznawania albo empatię i siłę do poznawania?
Projektem Still_On artysta zaprasza mieszkańców Gorzowa do twórczych i poznawczych działań wspólnych, przyjrzenia się temu co mamy, a co wydaje nam się niepotrzebne, wspólnego rozpoznania ich wartości oraz rozpatrzenia ich ponownego wpuszczenia w obieg.
Do udziału w projekcie zapraszamy mieszkańców sąsiadującego z MOS osiedla Dolinki.
Daniil Revkovskiy & Andrey Rachinskiy, Nareszcie jesteśmy
kuratorka: Natalia Chychasova
termin działania: 3-7.06.
otwarcie wystawy: 7.06. godzina 18:00
Ukraińcy podróżując do Polski często korzystają z połączeń autobusowych. Artyści znaleźli autobus nr STV333, który porusza się na trasie Charków - Gorzów Wielkopolski i postanowili samodzielnie pokonać, udokumentować tą trasę oraz odbyć rozmowy z jego pasażerami. Stacją docelową jest dworzec PKS w Gorzowie.
Podróż jest pretekstem do prześledzenia sytuacji imigrantów zarobkowych z Ukrainy w Polsce. Efektem będzie wystawa prezentująca wyniki poszukiwań rezydentów.
Do udziału w projekcie zapraszamy społeczność ukraińską.