MENU

  • ADAM KOZICKI - plakat wystawy

Wystawy

Ryszard Grzyb - Zdania Napowietrzne

Nocny Szlak Kulturalny 12 czerwca 2015  Galeria BWA, Miejski Ośrodek Sztuki

wydarzenia:

19.00-20.00 – „Ryszard Grzyb pisze…” - ściana kamienicy przy ul. Drzymały 44 (po prawej stronie parkingu pod Schodami Donikąd)
Ryszard Grzyb przeniesie na fragment ściany kamienicy jedno ze swoich Zdań Napowietrznych, cyklu realizowanego od kilkunastu lat w Warszawie i innych miastach Polski. Sentencja na ścianie w interesujący sposób wpisze się w charakter imprezy jaką jest NSK  i może funkcjonować w przestrzeni miejskiej Gorzowa przez dłuższy czas.
Ryszard Grzyb w 2004 rozpoczął multimedialny projekt Zdania Napowietrzne, w ramach którego kolekcjonuje krótkie sentencje poetyckie, „absurdalne haiku” jak mówi i umieszcza je w kontekście zupełnie obcym poetyckim eksperymentom – na billboardach, pocztówkach, ołówkach, kubkach, zmienia je w neony, tabliczki informacyjne. Poprzez zawłaszczenie przestrzeni przeznaczonej dla innego rodzaju komunikatów, artysta wzmacnia siłę ich przekazu, wywołując swego rodzaju suspens.

20.00 – 21.15 – ul. Hawelańska 7, „Zdania Napowietrzne”- warsztaty literackie dla młodzieży i dorosłych z udziałem Ryszarda Grzyba
Uzupełnieniem działania w przestrzeni publicznej będą warsztaty poetyckie prowadzone przez Ryszarda Grzyba w formie surrealistycznej zabawy, nawiązującej do tradycji „wybornego trupa”, formy podejmowanej tak chętnie przez dadaistów i surrealistów.

Podczas wydarzenia - promocja książki autorskiej Ryszarda Grzyba „Zdania napowietrzne” i (uwaga!) możliwość otrzymania egzemplarza z dedykacją artysty.


Ryszard Grzyb urodził się w 1956 roku w Sosnowcu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego (1976–1979) oraz na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1979–1981). Dyplom uzyskał w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego W latach 1982– 1992 był członkiem Gruppy, z którą wystawiał i uczestniczył w jej akcjach. Był też współzałożycielem i wydawcą pisma Gruppy – „Oj dobrze już”. Od połowy lat osiemdziesiątych odbył kilka podróży artystycznych: w maju i czerwcu 1986 razem z Ryszardem Woźniakiem przebywał na stypendium w Berlinie Zachodnim, w latach 1990–1991 w Kolonii na zaproszenie Rafała Jablonki, w 1995 ponownie w Niemczech na stypendium w Lamspringe, a w 1996 w Saignon na zaproszenie Kamili Regent i Pierre’a Jaccauda. Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Galerii Zachęta, w Muzeach Okręgowych w Katowicach, Bytomiu, Toruniu, Bydgoszczy, Olsztynie, w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.
 


wróć