Nocny Szlak Kulturalny 22.06.2013. Andrzej Moskaluk. Mobilna instalacja. Ul. Hawelańska
Panopticon, albo kuszenie św. Antoniego (albo na odwrót)
Próba dialogu z rzeczywistością.
Mówi autor:
„Podoba mi się dwuznaczność słowa Panoptikon (Panopticon; gr. pan = wszystko; optikos = widzieć) - nazwa więzienia, wymyślonego i zaprojektowanego przez angielskiego filozofa utylitarystę, Jeremy'ego Benthama. Niezwykłość Panoptikonu miała polegać na tym, że jego konstrukcja umożliwiałaby więziennym strażnikom obserwowanie więźniów tak, by nie wiedzieli, czy i kiedy są obserwowani.
Panoptikon został opisany przez Benthama w pracy Panoptikon albo Dom Nadzoru, opisujący ideę nowych zasad budowy wszelkich zakładów, w których wszelkiego rodzaju osoby powinny znajdować się pod nadzorem, w szczególności więzień, ale też aresztów, fabryk, warsztatów, przytułków, lazaretów, manufaktur, szpitali, domów wariatów i szkół (...) (1787).
1. zbiór osobliwości lub wystawa rzeczy osobliwych;
2. muzeum, w którym eksponatami są woskowe figury przedstawiające zazwyczaj jakieś sławne osoby
Czemu kuszenie św. Antoniego? To chyba oczywiste. Istotą kuszenia jest chęć zawrócenia kuszonego z obranej drogi, nakłonienie go do zmiany decyzji. Z tego, między innymi, wynika forma mobilnej instalacji, czyli idea ,,wystawy obwoźnej” nawiązującej wprost do idei handlu obwoźnego a jednocześnie festynu czy odpustu, niosąca z sobą element ludyczny…”
Miejski Ośrodek Sztuki, Instytut Przestrzeni Artystycznej