Wystawa czynna od 17 marca do 15 kwietnia 2012 r.
Malarstwo Arkadiusza Ruchomskiego wyrasta z zauroczenia artysty naturą, pejzażem, z fascynacji strukturą, zmysłowością i kolorytem otaczającego nas świata. Jego refleksyjne, poetyckie obrazy (o nieregularnych kształtach, wielu niezwykłych konceptów i oryginalnych rozwiązań malarskich) mówią o ziemskim raju, szczęśliwych terytoriach, które człowiek niszczy, burzy, rujnuje; opisują przestrzenie naszej wymarzonej codzienności - pogodnej, niegwałtownej, która przeminęła, stanowi relikt minionych dni, lat. Te fascynujące krajobrazy (zapamiętane z lat dzieciństwa, dalekowschodnich wędrówek), pozbawione obecności człowieka, pozostające na granicy abstrakcji, są konkretnymi zapisami ludzkich przemyśleń, emocji, refleksji, świadectwem ludzkiej duchowości.
Swoje symboliczne, melancholijne pejzaże młody malarz buduje z umownych kształtów, z rozmaitych form, szczególnej kolorystyki. W jego obrazach, pełnych metafizycznych odniesień i doznań, nawet nieefektowne szarości brzmią jak muzyka – nastrojowo, lirycznie.
Dzisiaj – w czasach napięć, wielu trudności, ograniczeń i konfliktów Arkadiusz Ruchomski niezwykle przekonywująco opowiada nam o świecie spokojnym, radosnym, urzekającym pięknem, niezmiennym w swym odwiecznym rytmie i kolorycie – świecie przyrody: rozległych pól, łąk, ogrodów, lasów, piaszczystych dróg. Zachęca nas do obcowanie z naturą - obcowania autentycznego, intuicyjnego, rozważnego.
Jerzy Brukwicki
Arkadiusz Ruchomski (ur.1978)
1995-2000 - Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kole, 2000-2001 - Akademia Sztuk Wizualnych w Poznaniu, 2001-2007 - Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego na Wydziale Malarstwa. Dyplom obronił w pracowni malarstwa prof. Stanisława Kortyki (ASP Wrocław). Od grudnia 2008 r. jest asystentem na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach prof. Huberta Borysa i ad. dr Piotra Siwczuka.
Ważniejsze wystawy:
2011
Galeria -1, Centrum Olimpijskie w Warszawie, „ Oblicza Rysunku”, wystawa twórczości rysunkowej pedagogów Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, katalog.
Galeria przy Fabryce, Ośrodek Dokumentacji Etnograficznej Wołomin, „Miłosz. Przenikania”, wystawa zbiorowa organizowana przez Mazowieckie Centrum Kultury i Galerię Krytyków „Pokaz”.
VI Międzynarodowe Biennale Malarstwa i Tkaniny Artystycznej – Barwy i Faktury, Muzeum Miasta Gdyni, wystawa zbiorowa, katalog.
Galeria Wieża, Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, „Pejzaże”, wystawa zbiorowa zorganizowana przez Mazowieckie Centrum Kultury i Galerię Krytyków „Pokaz” z Warszawy, katalog.
2010
Udział w VII Międzynarodowym Plenerze artystycznym w Dobrzycy k. Poznania dla absolwentów i pracowników uczelni wyższych. Plener zakończył się wystawą.
2009
Galeria Sztuki Współczesnej „Apteka Sztuki”, Warszawa, „Malarstwo”, wystawa indywidualna.
Galeria Promocyjna, Warszawa, „Pejzaże otwarte”, wystawa indywidualna, katalog.
2008
Muzeum Ziemi Lubuskiej, Galeria Nowy Wiek, Zielona Góra, „Marian Szpakowski - kontynuacja”, inspiracja twórczością M. Szpakowskiego, artyści zaproszeni do projektu przez Muzeum Ziemi Lubuskiej i BWA w Zielonej Górze, katalog.
2007
Miejski Ośrodek Sztuki, Galeria BWA, Gorzów Wlkp. „Kolekcja Starej Winiarni”, wystawa zbiorowa, katalog.
Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa, Triennale Malarstwa, Konkurs im. Mariana Michalika.
Galeria BWA, Rzeszów, „Jesienne Konfrontacje”, Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego.
Galeria Sztuki Współczesnej Wieża Ciśnień, Konin, „Kolekcja Starej Winiarni”, wystawa zbiorowa, katalog.
Galeria BWA, Zielona Góra, „Pejzaże Otwarte”, wystawa indywidualna, katalog.
Galeria Arsenał, Poznań, „Kolekcja Starej Winiarni”, wystawa zbiorowa.
Galeria Biblioteki Miejskiej w Łebie, inspiracja twórczością ekspresjonistów niemieckich, plener dla kadry akademickiej z ASP z Poznania, Gdańska, Wrocławia i Berlina.
Galeria Zero, Berlin, Niemcy, „Pejzaże Otwarte”, wystawa indywidualna, katalog.
Haddenham Gallery, Haddenham, Anglia, Festival of Polish Art and Culture.
2006
Galeria Duża, Miejski Ośrodek Kultury, Gniezno, „Pejzaże Otwarte”, wystawa indywidualna.
Miejski Ośrodek Sztuki, Galeria BWA, Gorzów, „Salon Jesienny”.
Miejski Ośrodek Sztuki, Galeria Nowych Mediów, Gorzów Wlkp., „Parada Mistrzów”, laureaci pięciu edycji konkursu Obraz Roku miesięcznika Art & Business.
Hotel Europejski, Warszawa, wystawa 100 finalistów konkursu „Obraz roku 2005” organizowanego przez miesięcznik Art & Business.
2005
Galeria Stara Winiarnia, Zielona Góra, Grupa „koło poznania”, wystawa zbiorowa studentów z ASP Poznań i ISP Zielona Góra.
Królikarnia, Warszawa, wystawa 100 finalistów w konkursie „Obraz Roku 2004” organizowany przez miesięcznik Art & Business.
Miejskie Centrum Kultury, Gorzów Wlkp., „Salon Młodej Sztuki”, wystawa studentów z wydz. malarstwa.
2004
Galeria Antoon de Jong, Tilburg, Holandia, wystawa zbiorowa.
Galeria 17/3, Zielona Góra, wystawa zbiorowa w mieszkaniu grupy studentów z ISP z Zielonej Góry.
Galeria PWW, Zielona Góra, wystawa zbiorowa studentów z wydziału malarstwa.
2003
Galeria Sztuki Współczesnej Wieża Ciśnień, Konin, Grupa „koło poznania”, wystawa zbiorowa studentów z ASP Poznań i ISP Zielona Góra.
Galeria Het Ware Huis, Lage Mierde, Holandia, „Pejzaże Wielkopolskie”, wystawa indywidualna.
Galeria Rotary Club, Tilburg, Holandia, wystawa zbiorowa artystów holenderskich i polskich.
2002
Miejskie Centrum Kultury, Gorzów Wlkp., „Salon Młodej Sztuki”, wystawa zbiorowa studentów z wydziału malarstwa.
Osiągnięcia:
W 1997 i 1998 r. brał udział w dwóch ogólnopolskich plenerach rzeźbiarskich w Myślęcinku (Bydgoszcz). W 2005 roku Grand Prix w konkursie „Obraz Roku 2004”. Uczestniczył także w Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego w BWA w Rzeszowie, Triennale Malarstwa w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie w 2007 roku oraz w Międzynarodowym Biennale Malarstwa i Tkaniny w Gdyni w 2011 roku.