MENU

  • ZMARTWYCHWSTANIEC - plakat wystawy

Wystawy

KONFRONTACJE FOTOGRAFICZNE

Galeria Foyer
 
MAJ 
 
Prezentacja czterech wystaw fotograficznych: "Piękno na torach" Pawła Winnickiego, "Punkty widzenia" niemieckiej grupy fotograficznej "Fotofetysz", "Kraina" słowackiego artysty Ladislava Struhara oraz fotografia polska 1928-1992 ze zbiorów archiwalnych Polskiej Federacji Fotograficznej.
  
Pierwsza z wystaw w galerii Miejskiego Ośrodka Sztuki, zatytułowana „Piękno na torach” Pawła Winnickiego, jest zbiorem zdjęć ukazujących specyfikę i magię starych, wycofanych już z eksploatacji parowozów. Autor zdjęć jest miłośnikiem i entuzjastą tych maszyn, które dzisiaj można zobaczyć jedynie w muzeach i parowozowniach. Jako uczeń Technikum Kolejowego w Bydgoszczy zaczął utrwalać parowozy na fotografiach, podróżując z zapałem po całym kraju, tym samym utrwalając kawałek historii kolejnictwa. Fotografował zarówno w zimie, jak i w lecie, o każdej porze dnia, w różnej scenerii i sytuacjach. Oglądając te zdjęcia wyczuwa się sentyment, towarzyszący autorowi prac podczas „portretowania” maszyn „z duszą.”; Tylko Gorzów, 15. 05. 2003 r.  
 
„Punkty widzenia” to wystawa opowiadająca o życiu we Frankfurcie nad Odrą. Zdjęcia zostały podzielone na pięć grup tematycznych ukazujących ludzi, miasto i jego otoczenie. Autorami prac są amatorzy opowiadający za pomocą obiektywu o swoim codziennym dniu i problemach. 
 
Fotografia Polska 1928-1992 ze zbiorów archiwalnych Polskiej Federacji Fotograficznej jest najbardziej zróżnicowaną pod względem tematycznym wystawą, charakteryzującą się dużą rozpiętością w czasie. Bohaterami fotografii są przede wszystkim ludzie i ich doświadczenia, przeżycia, wpływające na bieg ich losów. Najbardziej ujmującym elementem jest tutaj prostota przekazu, a jednocześnie magia, sprawiająca, że nasz spacer pomiędzy fotografiami może być dłuższy niż zaplanowaliśmy. 

wróć