MENU

  • ZMARTWYCHWSTANIEC - plakat wystawy

Wystawy

GRETA GRABOWSKA - PAPIER COLLAGES

Galeria BWA
 
"papier papier papier"
 
MARZEC
 
Absolwentka architektury wnętrz w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, od lat zajmuje się zawodowo projektowaniem wnętrz lokali użytkowych i prywatnych. Jednocześnie uprawia z powodzeniem tzw. sztukę czystą. Wykorzystywane przez nią kawałki gazet, papier czerpany, japońska bibuła, jedwabisty chiński papier układają się w przestrzenne krajobrazy.
 
Wszystkie prezentowane obrazy wykonane są z kawałków gniecionego papieru często łączonego z rysunkiem kredą. Prace urzekają swą poetyką i ciepłem. Czasami artystka wykorzystuje naturalne spękania papieru, częściej jednak sama je gniecie. Następnie zanurza w kadziach z pigmentami i suszy w ogrodzie; Gazeta Lubuska 03. 03. 2003 r.
 
Gretę Grabowską nazywają „babą, która tłamsi papier”, „babą, która gniecie papier”, ale także „liryczną mistrzynią papieru”. Jej prace to połączenie przetworzonego w bardzo mechaniczny sposób papieru i rysunku. Mechanicznie przez pogniecenie, pozaginanie, pokawałkowanie i nalepienie na karton lub inny podkład. Artystka w zaskakujący sposób łączy ze sobą tworzywo kojarzące się z recyklingiem i uzyskuje niebywałe efekty; fragment artykułu z Gazety Wyborczej z 12.03. 2003 r.
 

wróć