Galeria BWA
CZERWIEC
Biennale jest przeglądem o charakterze interdyscyplinarnym. Na wystawie znajdują się prace wykonane różnymi technikami: od najprostszych, w których głównym elementem jest linia, poprzez plamę barwną, a więc malarstwo w tradycyjnym rozumieniu- do realizacji bardzo pomysłowych, zaskakujących ciekawą, dojrzałą formą. Środki te posłużyły młodym twórcom do zaprezentowania całej galerii dziecięcych odwiecznych tematów: znajdziemy tu sceny rodzajowe, portrety, pejzaż, martwą naturę, dużo tematów fantastycznych aż po kompozycje abstrakcyjne.
Przeogromne bogactwo barw i kształtów budzi podziw, a czasem i niedowierzanie, uderza, bowiem trafność obserwacji, rozległość fantazji, niezwykłość dziecięcej wizji świata. Siła fantazjotwórcza jest z całą pewnością pierwszą i bodaj najważniejszą zaletą twórczości dziecięcej.
Poprzez własne tworzenie, szukanie własnego sposobu widzenia świata, samodzielność myślenia, działania plastyczne od najmłodszych lat- łatwiej dochodzi się do rozumienia wszelkiej sztuki, zdobywa się umiejętność wnikliwego na nią patrzenia.
Kontakt ze sztuką wymaga przede wszystkim wrażliwości estetycznej, refleksji oraz znajomości języka, którym sztuka przemawia.
Sądzę, że ta wystawa pomoże lepiej poznać dziecięcą sztukę plastyczną, która odznacza się ogromnymi walorami edukacyjnymi i wychowawczymi.
fragmenty wypowiedzi p. Elżbiety Neuman
Przegląd odbył się w trzech etapach: szkolnym, rejonowym, wojewódzkim. Na etapy rejonowe napłynęło 1.720 prac z 56 lubuskich placówek oświaty i kultury; Gazeta Lubuska 12.06.2001r.