MENU

  • ADAM KOZICKI - plakat wystawy

Wystawy

RYSZARD DĄBROWSKI - FOTOGRAFIE, INSTALACJE

Galeria Foyer
 
"KAMIEŃ"
 
KWIECIEŃ-MAJ
 
Ryszard Dąbrowski urodził się 11 grudnia 1950 roku w Szczecinie. Po ukończeniu studiów na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Szczecińskiej w 1974 roku podjął pracę w Biurze Konstrukcyjnym Stoczni Szczecińskiej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 30 grudnia 1982 roku mieszka w Berlinie Zachodnim. Od 1993 konstruuje obiekty: z drewna, sznurków, piór i kamieni, które zbiera latem. Udział w 41 grupowych wystawach fotograficznych w Polsce, RFN, USA, Anglii, Francji, Australii.
 
Lekkie konstrukcje z bambusa, piór i głazów autorstwa Ryszarda Dąbrowskiego powstały z fascynacji kamieniami, nazywanym przez Leonarda da Vinci kośćmi Ziemi. Mieszkający w Berlinie artysta zbiera je na duńskiej wyspie Bornholm. Jego prace przypominają prehistoryczne znaki szamańskie albo japońskie szkice na ryżowym papierze; ROCH, Gazeta Lubuska 09.04.2001 r.
 
- Sztuka to dla mnie zabawa- zapewnia Ryszard Dąbrowski, autor wystawy. I rzeczywiście wszystkie prezentowane kompozycje mają coś w sobie z nastroju dziecięcych zabaw z „widoczkami”, tworzonymi z tego, co znajdzie się pod nogami, a przede wszystkim z zawsze intrygujących kamieni. 
(…) Wystawie towarzyszy katalog, w którym R. Dąbrowski bardzo ciekawie opisuje historię kamienia, jego symbolikę, a nawet powiedzonka związane z kamieniem; Gazeta Lubuska 09.04.2001r.
 
Delikatne, kruche konstrukcje przypominają znaki, jakich kiedyś używali dawni szamani. Kompozycje są bardzo proste- ramy wyznaczają bambusowe pędy, miejsce centralne zajmuje zawsze kamień. Lekkości dodają pióra. Przestrzenność i czystość formy powoduje, że prace przywodzą na myśl japońskie hieroglify lub japońską sztukę na ryżowym papierze. Kamienno – bambusowe obiekty uzupełniają zdjęcia najsłynniejszych europejskich megalitów i menhirów. 
Wystawie towarzyszy katalog noszący bezpretensjonalny tytuł „Kamień”- tyle, że w wersji greckiej. Wewnątrz znalazł się niemal akademicki wykład na temat kamieni. Są informacje, skąd kamienie się wzięły, jaką rolę odegrały w dziejach i kulturze Ziemi, jak funkcjonują w literaturze i języku. Znalazła się nawet wzmianka, ze wielki Leonardo da Vinci uważał kamień za kości Ziemi. Według genialnego malarza góry były ziemskim kręgosłupem, a piasek i żwir to mięśnie Ziemi. 
Autora wystawy- Ryszarda Dąbrowskiego kamienie fascynują od dawna, decyduje o tym ich wieczność, skomplikowanie formy, znaczenie, jakie miały w przeszłości; ROCH, Gazeta Zachodnia/ Kultura.
 

wróć