MENU

Wystawy

IX BIENNALE SZTUKI SAKRALNEJ

KWIECIEŃ-MAJ
 
Galeria BWA/ Centrum Promocji Stilon
 
     Jutro w samo południe nastąpi otwarcie IX Biennale Sztuki Sakralnej Sacrum 2000 w gorzowskim Biurze Wystaw Artystycznych i Centrum Promocji Stilon. Weźmie w nim udział 120 autorów tkanin, rzeźb, obrazów, grafik, instalacji. (…) w Małej Galerii Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego odbędzie się wernisaż wystawy towarzyszącej biennale – Grażyna Szymała- Wołyńska z Poznania pokaże „Madonny”; Gazeta Lubuska 31.03.2000 r.
 
     - Każdy człowiek nosi w sobie sacrum, jedni je w sobie niszczą, inni pielęgnują. A sacrum to tajemnica. I jest na tej wystawie sporo prac: bardzo osobistych, bardzo sakralnych, które tej tajemnicy dotykają – mówi prof. Wojciech Sadley, przewodniczący jury IX Biennale Sztuki Sakralnej Sacrum’2000. 
      Ogromnej ilości widzów zebranych na sobotnim wernisażu w gorzowskim Biurze Wystaw Artystycznych towarzyszył ogrom prezentowanych prac: rzeźb, instalacji, tkanin, obrazów. Jedne w sposób bardzo czytelny starały się opowiedzieć o „obecności Nieobecnego”, inne w sposób bardziej skryty: eksplodując siłą lub delikatnością linii, koloru, światła, faktury. 
    Było sporo prac odważnych, zaskakujących: jak krzyż zrobiony z pogiętej w wypadku drogowym karoserii, komputerowa dyskietka przyklejona w środku obrazu zatytułowanego „Czas Apokalipsy” lub przestronna praca „Patrzeć do wnętrza”, którą tworzył duży kamień z odkrojonym plastrem.
(…) Był też medal dla Biura Wystaw Artystycznych za „stworzenie biennale sztuki sakralnej w trudnych czasach, kontynuację w obecnym niełatwym czasie i przeprowadzenie w trzecie tysiąclecie”. 
W organizację tegorocznego przeglądu włączyła się Galeria Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, i tam, w czerwcu będą prezentowane najciekawsze prace z gorzowskiego biennale. 
W ubiegły piątek w Małej Galerii otwarto wystawę towarzyszącą biennale. Całą galerię oplotła jedna praca: poziomy pas, fryz, złożony z ogromnej ilości małych, odbitych w gipsie, białych i czarnych, wizerunków Matki Boskiej Częstochowskiej. Praca ta powstawała przez wiele miesięcy, a jej autorką jest Grażyna Szymała- Wołyńska z Poznania. – Sam pomysł pracy zrodził się bardzo wcześnie, bo w 1986 roku – mówi.- Ale wizerunek Madonny, który mi służył za wzór pękł i przez całe lata szukałam takiego samego. Znalazłam go rok temu i od razu wzięłam się do pracy: wykonywałam kilkanaście, czasem kilkadziesiąt wizerunków dziennie. Te wizerunki są zdeformowane, żaden się nie powtarza, ale ta deformacja nie ma w sobie nic z „krzywego zwierciadła”. One ciągle intrygują. Mają w sobie coś z różańca…
Artystka jest absolwentką poznańskiego ASP, zajmuje się ceramiką i rzeźbą. Od początku w jej twórczości obecne jest sacrum; Gazeta Lubuska 03.04.2000 r.

wróć