GRUDZIEŃ
Galeria Foyer
Andrzej Dudziński urodził się w 1945 roku w Sopocie. Polski rysownik, grafik, malarz, karykaturzysta, fotografik. Po studiach architektury na Politechnice Gdańskiej, architektury wnętrz i grafiki na PWSSP (obecnie: Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku oraz grafiki a bliżej plakatu w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zadebiutował w 1970 na łamach "Szpilek". Pseudonim "Dudi" wywodzi się od cyklu rysunków przedstawiających wymyślonego przez siebie ptaka. Swoje prace zamieszczał również w czasopismach "Polska", "Polityka", "Kultura", "Ty i Ja" i "Tygodnik Powszechny". Od 1977 przebywa w USA. Swój czas dzieli przemiennie na pobyt w Nowym Jorku i Warszawie. Współpracował z wieloma czasopismami amerykańskimi. W dorobku ma dziesiątki wystaw swoich prac m.in. w Berlinie, Düsseldorfie, Genewie, Lipsku, Pradze, Tokio, Waszyngtonie, wielokrotnie w kraju.
Na rysunkach Andrzeja Dudzińskiego ludzie to nieoswojone stwory z dziobami zamiast nosów. Modlą się, grzebią w śmieciach, godzinami siedzą na ławce lub jak Smętny Rycerz, który stracił wiarę, tylko z przyzwyczajenia jadą na swym cherlawym koniu w nieznaną podróż. Większość z nich owładnięta jest jakąś obsesją w doświadczaniu siebie, poszukiwaniu swej inności. Stąd trochę ich aktorskie miny i pozy…
Na wystawie znalazły się prace z kilku cykli m.in. z „Rysunków hiszpańskich”, będących rezultatem podróży artysty do tego kraju, „Portretów z niepamięci”, które jak zapewnia twórca w katalogu w większości były rysowane z zamkniętymi oczami. Jest też kilka prac zatytułowanych „Bezdomni”, które Dudziński wykonał na prośbę Janusza Głowackiego do bibliofilskiego wydania jego sztuki „Antygona w Nowym Jorku”.
Wielką popularność przyniósł mu niezdolny do latania ptak Dudi stworzony na łamach Szpilek i etatowy komentator codzienności Pokrak rysowany dla Tygodnika Powszechnego; Gazeta Lubuska 04.12.2000 r.