MENU

  • ZMARTWYCHWSTANIEC - plakat wystawy

Wystawy

JERZY DUDA-GRACZ - MALARSTWO

LIPIEC
 
Galeria BWA
 
„OBRAZY PROWINCJONALNO – GMINNE”
 
Jerzy Duda-Gracz urodził się 20 marca 1941 roku w Częstochowie. W 1968 roku otrzymał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach. W latach 1976 – 1982 był wykładowcą tej uczelni. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.
 
Malarstwo Jerzego Dudy-Gracza jednych zachwyca, innych odrzuca, najczęściej z tego samego powodu – ostrości satyrycznego, często wręcz karykaturalnego spojrzenia na rzeczywistość polskiej prowincji, także tej umysłowej. Spojrzenia pogłębionego o refleksje egzystencjalne, o doświadczenia ostatnich lat – jak sam twierdzi – o pogrzeby bliskich, o choroby, o problem przemijania. Artysta zatrzymuje na płótnie czas, który odchodzi – stare chałupy w województwie sieradzkim i opowiadanie starego człowieka, którego nikt nie chce już słuchać…; Arsenał Gorzowski/ Lipiec-Sierpień.
 
Duda Gracz maluje farbami olejnymi, nie na płótnie, jak to przeważnie czynią artyści, lecz na płycie pilśniowej. Nie używa bieli, a białą barwę uzyskuje przez tzw. wcierki. Jeżdżąc z pleneru na plener, ze wsi do wsi, z miasteczka do miasteczka maluje Polskę gminną, z wszystkimi jej krzywiznami, wynaturzeniami, kaprysami i konwulsjami. Oprawia ją w groteskowe ramy. Przez jednych jest wynoszony na ołtarz sztuki, przez drugich ganiony za owe prześmiewcze analizowanie rzeczywistości końca XX wieku. Kto ma rację, nie wiadomo. Tę wystawę trzeba koniecznie obejrzeć; Gazeta Lubuska Nr 143/ 22.06.1995r.

wróć