MENU

Wystawy

ZBIGNIEW SEJWA - FOTOGRAFIA

WRZESIEŃ 
 
Mała Galeria BWA–GTF
 
„OKRUCHY PAMIĘCI” 
 
Urodzony w 1952 roku w Gorzowie. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Podczas studiów ukończył fakultet fotograficzny. Udział w wielu wystawach zbiorowych. Działania i wystawy indywidualne (m.in. „Zakaz fotografowania”, „Ściana”, „Fotografia na chodniku”, „Fotografia II”). W roku 1989 ukończył Wyższe Studium Fotografii w Warszawie.
 
„Odszukaj zagubiony przedmiot, o którym zapomniałeś. Nie musisz go oglądać – potrzymaj tylko w dłoni. Przywrócisz mu blask trwania, a on odwzajemni się wspomnieniem” – napisał Zbigniew Sejwa w notce do katalogu wystawy „Okruchy pamięci”. 
A Zbyszek robi jeszcze jeden piękny gest. Nie komentuje niczego i nie interpretuje. Dedykuje to wszystko obecnej na sali matce. Przepraszam: MATCE;  Ziemia Gorzowska 15.09.1994 r.
 
- Na wystawę złożą się fotografie, przedmioty i zapisy wydobyte z pokładów pamięci; zapomniane a czasem wręcz nieuświadamiane. Okruchy pamięci oznaczają dla mnie te fragmenty, które tkwią i pozostają w nas nie tylko we wspomnieniach, ale też w podświadomości. – Przedstawione przeze mnie na wystawie fotografie różnych przedmiotów są dokumentem tego, co niczym zaklęcie, może te zapomniane okruchy wyzwolić, przywołać na nowo. A tym „czymś” – kluczem, zaklęciem, wytrychem – są przedmioty. Czasami wystarczy odnaleźć drobny przedmiot, który niegdyś w jakiś sposób zaistniał w naszym życiu. To nie muszą być przedmioty znaczące, związane z ważnymi wydarzeniami; czasem może się okazać, że banalna rzecz wyzwala silne emocje. Nie decyduje przedmiot, lecz pamięć wywołanych przeżyć; fragment rozmowy; Gabriela Balcerzakowa; Ziemia Gorzowska 01.09.1994 r.


wróć