MENU

Wystawy

ANDRZEJ ŚWIETLIK - FOTOGRAFIA

LIPIEC
 
Mała Galeria BWA - GTF
 
„Portrety Świetliste”
 
Najprościej powiedzieć, że są to nostalgiczne fotografie znanych postaci świata artystycznego. Trudniej wymienić „wielkich”, których na nich nie ma. Jest więc Kora, Maanam, Katarzyna Figura, Joanna Rawik, Jerzy Maksymiuk… Warto przyjrzeć się ich twarzom upozowanym, głębokim. Artysta uchwycił w ich wnętrza gwiazd, cechy osobowości i charakteru. Inne, niż zwykliśmy oglądać za sprawą telewizji. 
 
Wszyscy „świetliści” goście widnieją bowiem jedynie na fotograficznych portretach, rozwieszonych na ścianach galerii. Poza tym jego fotogramy powstają w trakcie kilkugodzinnych seansów z modelem. Wykonuje wówczas kilkadziesiąt – a nawet kilkaset – zdjęć. Sesja taka owocuje najczęściej jednym – czasami kilkoma – dobrym zdjęciem, a niekiedy okazuje się bezowocna. Najważniejsze jest bowiem złapanie z modelem kontaktu duchowego, intelektualnego. Na dobrym zdjęciu musi zależeć obu: modelowi i fotografikowi. 
Zgromadzone na wystawie zdjęcia wykonywał na zamówienie różnych czasopism, czasami na własne. Trwało to około 3 lata. Dopiero później pomyślał o wystawie; Zenon Nowopolski; Ziemia Gorzowska 21.07.1994 r.wróć