MENU

Wystawy

ANDRZEJ MOSKALUK - RZEŹBA

LISTOPAD-GRUDZIEŃ 
 
Galeria BWA
 
Andrzej Moskaluk jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ma za sobą kilka indywidualnych wystaw. Jest autorem statuetek będących nagrodami, wręczanymi z okazji imprez kulturalnych i sportowych: Nagrody Kulturalnej Wojewody Gorzowskiego, Nagrody „PARA”, Przeglądu Plastyki Gorzowskiej, Nagrody dla zwycięzcy Memoriału Żużlowego im. Edwarda Jancarza, Nagrody dla Najlepszego Sportowca. 
 
W jego rzeźbach decydująca jest funkcja estetyczna i forma ekspresyjna, a nie magiczna siła fetysza czy jego związek ze światem pozazmysłowym. W większości przedstawionych prac źródłem ekspresji jest formuła porządkująca: rzeźba umieszczona została na wąskiej podstawie, której krawędzie nie wychodzą poza obręb samej figury, formowana jest „wznosząco”, poszczególne części figury zostają ponad miarę wydłużone i zdeformowane poprzez pozbawienie głów, a w to miejsce wprowadzone zostają „znaki herbowe”: półksiężyce, trójkąty; zawsze najwyższym punktem skierowane w niebo. 
Rzeźbom Andrzeja Moskaluka przyglądam się od wielu lat. Odnoszę wrażenie, że obecnie artysta znalazł właściwe „przełożenie” swego myślenia o świecie na formę rzeźbiarską, ponadto jego prace nabrały znacznej swobody formalnej, a nawet rozmachu; w ich „chropowatości” czuje się zamiar autorski, a nie działanie przypadku wynikającego z technologii.
Zgromadzone w jednym miejscu, rzeźby te robią duże wrażenie na odbiorcy, budują nastrój tajemnicy i obrzędu, wzajemnym oddziaływaniem potęgują atmosferę kultową; Gabriela Balcerzakowa; Ziemia Gorzowska Nr 48/ 01.12.1994 r.
 wróć