MENU

  • ZMARTWYCHWSTANIEC - plakat wystawy

  • Mokrym ręcznikiem też da się wytrzeć - plakat wystawy

Wystawy

EWA GORDON - GRAFIKA

LIPIEC 
 
Mała Galeria BWA-GTF
 
Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyplom z grafiki w 1984 r.
 
Podobnie jak wielu innym młodym artystom jej pokolenia, zależy Ewie na szybkim przekazie – jako grafik wybiera serigrafię, dającą możliwość szybkiej realizacji swoich zamierzeń artystycznych. Bazuje na fotografii. Stara się jak najmniej interweniować w zapis utrwalony na kliszy, nie traktując rejestracji fotograficznej jako obiektywnego postrzegania potocznej rzeczywistości, która ulegnie późniejszej subiektywizacji. Jej artystyczne kreowanie świata rozpoczyna się już na planie zdjęciowym.
W swoich poszukiwaniach środka wyrazu doprowadza do wyboru jednej modularnej formy – którą staje się „akt kobiecy”. Ciało modelek zostaje poddawane przekształceniom poprzez nakładanie na nie rastrów o zróżnicowanych strukturach, które pod wpływem implikacji światła powodują gubienie lub podkreślanie kształtów, pozbawiając ich skojarzeń anatomicznych. 
Tak wyreżyserowane sceny-kadry – później fotografowane przez nią samą z określonego, wybranego punktu widzenia – stają się podstawą, prawie produktem finalnym, który tylko w minimalny sposób ulega korektom – poprzez wprowadzenie plam i linii, uważanych za konieczne. Kolor – wygaszony, matowy, nadający nastrój, w żadnym wypadku niemogącym zdominować formy.
Skrywając ich ciała przed niecierpliwym i wnikliwym spojrzeniem widza, stara się zwrócić uwagę na inne aspekty kobiecości. Nie te – dane być wyróżnikiem fizycznym, ale na te, które tkwią w jej wnętrzu
Małgorzata Winter
 


wróć