MENU

Wystawy

JĘDRZEJ STĘPAK

CZERWIEC
 
Galeria BWA
 
Jędrzej Stępak urodził się w 1953 roku. Studiował w PWSSP w Poznaniu. Dyplom otrzymał w 1978 roku w pracowni gobelinu prof. Magdaleny Abakanowicz i pracowni plakatu prof. Waldemara Świerzego. Zajmuje się plakatem, tkaniną, rzeźbą, scenografią i performance.
 
W sali gorzowskiego BWA wystawa „OBIEKTÓW” Jędrzeja Stępaka. Taki tytuł przyporządkowuje artysta prezentowanym tkaninom, rzeźbom wiklinowym i trudno doprawdy o lepsze. Z równą swobodą wypowiada się w formach tradycyjnych, tworząc świetne tkaniny przyścienne, co w twórczości nowatorskiej, pogranicznej, powszechnie zwanej interdyscyplinarną. Jego twórczość jest drążeniem, zagłębianiem możliwości tkwiących w wybranym tworzywie.
Realizuje się w formach monumentalnych. Jego obiekty sprawiają wrażenie nie skończonych, pozostawiając odbiorcy za każdym razem możliwość „dopisania końca”. Tym samym artysta odbiera swoim pracom cechę statyczności, otwierając przed nimi całą sferę możliwości. Mieści się w niej niewiadoma, mieści się niespodzianka. I tak ileś wiklinowych obiektów pełniło w różnym czasie rolę „mini-muszli” koncertowych dla pojedynczego instrumentalisty, ileś tkanin płonęło, w pióropuszu ognia znajdując swoje dopełnienie.
Niezakończenie w przypadku prac Stępaka jest zaprzeczeniem bylejakości. Przeciwnie, artysta z wielką starannością odnosi się do formy. Potwierdzają to najlepiej drobne i drugorzędne w stosunku do samej twórczości przedsięwzięcia jak plakat i katalog towarzyszący wystawie; Gabriela Balcerzakowa; Ziemia gorzowska Nr 24 (535)/ 15.06.1990r
 
 

wróć