MENU

Wystawy

WŁADYSŁAWA NOWOGÓRSKA - FOTOGRAFIA

GRUDZIEŃ
 
Mała Galeria BWA-GTF
 
„ALBUM  RODZINNY”
 
Prezentowane na wystawie fotogramy pochodzą z albumu rodzinnego, który artystka otrzymała po śmierci jednego z wujów. Stanowią one zaledwie czwartą część pomieszczonych w nim zbiorów, a pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Ich wykonawcami byli właściciele najbardziej znanych zakładów fotograficznych Krakowa i Wilna o czym najdobitniej świadczą sygnatury ich właścicieli. Ostatnia z fotografii pochodzi natomiast z roku 1936.
O Władysławie Nowogórskiej pisać nie wypada, gdyż ze „Stilonem Gorzowskim” związana jest od samego początku: najpierw jako etatowy pracownik, a następnie jako współpracownik. Ma na swym koncie tysiące fotografii przedsiębiorstwa oraz ludzi z nim związanych. Zdjęcia prezentowane w Małej Galerii znacznie odbiegają tematyką od tego, co robiła dotychczas. Inna jest też technika ich wykonania. Sporo trudu musiała włożyć artystka, aby tym kopiom starych fotografii nadać patynę starości, a także zasygnalizować ją kształtem zdjęć, sposobem ich zawieszenia oraz przydaniem sygnatur zawodowych zaprzeszłych fotografików. 
Najciekawszą recenzję do tej wystawy wygłosiła podczas otwarcia Janina Trocka: „Jest to wystawa niezwykle potrzebna w okresie coraz znaczniejszego rozluźnienia wielu więzów rodzinnych”; Stilon Gorzowski Nr 26/ 23.12.1989r.

 

wróć