MENU

  • ADAM KOZICKI - plakat wystawy

Wystawy

WINICJUSZ BOROWSKI - MALARSTWO, MARZANNA WRÓBLEWSKA - MALARSTWO

KWIECIEŃ
 
Galeria BWA  - „ART-Stilon”
 
Winicjusz Borowski urodził się w 1955 roku w Szczebrzeszynie. Studiował w Lublinie. W 1979 roku otrzymał dyplom w pracowni Jana Popka. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, mozaiką i dyscyplinami projektowymi.
 
Marzanna Wróblewska urodziła się w 1952 roku w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych uzyskała w 1976 roku. Uprawia malarstwo sztalugowe i ścienne.
 
Oboje wystawiający są wprawdzie ludźmi młodymi ale jednak o pewnym już wyrobionym kunszcie i własnym stylu. Denerwować mogło jedynie manieryczne dzielenie płaszczyzn obrazu na kilka mniejszych; Stilon Gorzowski Nr 9/ 29.04.1989r.


Malarstwo Wróblewskiej i Borowskiego przy pierwszym, pobieżnym oglądzie wydaje się całkowicie różne. Jeśli któryś sposób malowania przyciąga widza, to ten drugi z konieczności musi odpychać. Bliższe poznanie obrazów potwierdza odmienność sposobu widzenia świata u obojga artystów, odmienną kulturę kolorystyczną, skłonność do anegdoty u Borowskiego i jej całkowity brak u Wróblewskiej, a jednocześnie pozwala ze zdumieniem i z radością odkrywać ukryte zbieżności i podobieństwa. Ich obecność świadczy zapewne o wspólnocie podstaw inspiracji artystycznej, wiodącej równolegle z nurtu emocji wizji i z nurtu treści budowanej na zdobyczach abstrakcji. 
Obrazy Wróblewskiej pełne są ekspresji biologicznej i intuicyjnej. Atakują kolorem, całą gamą zieleni. Zamierzone przedstawienia są tylko ideą, materiałem powodującym dynamiczne eksplozje szmaragdu i turkusu, eksplozje jednakże okiełznane, nie mające nic z przypadkowości i chaosu. Przeprowadzone z żelazną konsekwencją, na przykład z całkowitym pominięciem czerwieni. Prace Borowskiego zdumiewają swoją odmiennością:  niedobarwieniem, ograniczeniem palety do różnych odcieni szarości wzbogaconej gdzieniegdzie wspomnieniem po barwnej plamie. Skłaniają widza do podjęcia dialogu, do aktywności w odcyfrowywaniu rebusów, które układa artysta z płócien; Gabriela Balcerzakowa; Ziemia Gorzowska Nr 23/ 09.06.1989 r.
 

wróć