MENU

Wystawy

GRAFIKA Z LIPSKA

KWIECIEŃ
 
Mała Galeria BWA-GTF
 
Wystawa zorganizowana ze zbiorów „Galerie Junge Kunst” we Frankfurcie nad Odrą.
 
Grafika nie cieszy się u nas zbyt wielkim zainteresowaniem. Jest to bowiem forma mało efektowana, skromna w swych biało-czarnych barwach. Nie szokuje kolorystyką, skupia się raczej na treści. Pozwala to na głębszą interpretację otaczającej nas rzeczywistości.
Prace niemieckich artystów są różnorodne – zarówno jeśli chodzi o treść jak i formę. Znajdujemy sporo „obrazów” z literatury, głównie rosyjskiej i radzieckiej.
Na wystawie prezentują się artyści różnych generacji. Większość z nich obok grafiki para się także malarstwem, niektórzy są również ilustratorami. A wszyscy są związani z Wyższą Szkołą Grafiki i Drukarstwa (WSDG) w Lipsku.
Malarstwo i grafika lipska szczególnie intensywnie rozwijała się w latach 60-tych i 70-tych. Wtedy właśnie zyskały swój odrębny charakter, na który składa się przede wszystkim różnorodność sposobów wyrazu, graficzno-techniczna perfekcja, a przy tym poetyckość w odzwierciedlaniu rzeczywistości. Sztuka lipska uwzględnia raczej dziedzictwo dawno minionych epok niż tendencje artystyczne XX wieku. Krytycy twierdzą, że u artystów tzw. „Szkoły lipskiej” znajdujemy dwie główne tendencje: „z jednej strony ekspresyjno-emocjonalną, a z drugiej prozaiczną, urzeczowioną, uwzględniającą widzianą rzeczywistość. Ponadto funkcjonują inne, mniej znaczące nurty oscylujące w kierunku fantastyki i medytacji”.
Większość prezentowanych na wystawie prac powstała w utworzonej w 1952 roku pracowni druku (przy WSGD). Jej utworzenie umożliwiło rozwój grafiki drukarskiej 
w ogólności, a szczególnie litografii, która stała się nie tylko środkiem powielającym, ale także artystycznym środkiem wyrazu; Stilon Gorzowski Nr 8/ 16.04.1988 r.
 



wróć