WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK
Mała Galeria BWA-GTF
Zbigniew Jujka (ur. 23 lipca 1935 w Starym Targu) – polski dziennikarz, rysownik satyryczny, syn Franciszka Jujki. Ukończył PWSSP w Gdańsku na wydziale Architektury Wnętrz. Debiutował jako rysownik-satyryk w 1953 w "Gazecie Zielonogórskiej", potem związał się z "Dziennikiem Bałtyckim", którego od ponad 30 lat jest redaktorem graficznym. W cyklu "Dzienniczek", ukazującym się na łamach tego czasopisma, komentuje poprzez rysunki satyryczne najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne upływającego tygodnia. Współpracuje także z innymi wydawnictwami w Polsce i za granicą. Współautor albumowej antologii "III Rzeczpospolita w karykaturze". Jest także twórcą ilustracji książkowych i plakatów.
Zbigniew Jujka narysował tysiące rysunków, które zawsze były cenione za lapidarność i subtelność dowcipu. Dowcipu z najwyższej półki. Można by przytaczać przykłady rysunków, które śmieszą i wzruszają, wywołując wspomnienia z niejednej podróży, można by o nich opowiadać i recenzować je. Lepiej jednak zdać się na samego Zbigniewa Jujkę. Gwarantuje to zakończenie zwiedzania w dobrym humorze. Nie potrzeba żadnych zachęt, wystarczy powiedzieć, jak w starym sloganie reklamowym, Jujka – i wszystko jasne.
Marek Przybylik
Rysunki satyryczne Zbigniewa Jujki bawią już kilka pokoleń Polaków, nie tylko w wielu czasopismach, ale także kilkudziesięciu albumach, książkach i podręcznikach, które ilustrował. Charakterystyczna kreska, dowcipne komentarze, bohaterowie, którzy u Jujki są zazwyczaj zwykłymi "szarymi" obywatelami uwikłanymi w codzienność, niepozbawioną ironii i głupoty – sprawiają, że twórczość gdańskiego artysty jest rozpoznawalna i ceniona nie tylko w kraju, ale i zagranicą.