MENU

Wystawy

RYSZARD DUDEK - MALARSTWO

LISTOPAD-GRUDZIEŃ

Galeria BWA

Ryszard Dudek urodził się w 1947 roku. Studia artystyczne w ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Czesława Rzepińskiego. Dyplom w 1972 roku.
 
Malarstwo jest sztuką wzroku. Obrazy działają na nasz wzrok jak idee, ale malarstwo jest też wiedzą. Wiedza ludzi wrażliwych. Wciąż wzbogacana wrażliwość Ryszarda Dudka będąca środkiem do wyrażania osobistego głębokiego stosunku artysty do otaczającego go świata, estetyczny zapis autentycznych przeżyć w świecie kolorystycznych doznań, czyni jego twórczość nie tylko komunikatywną, ale urokliwą.
Jest Ryszard Dudek artystą, który nie ulega modom. Jego dorobek twórczy wolny od bezpłodnego doktrynerstwa formalnych jałowych eksperymentów, przemawia szczerą afirmacją życia, zdolnością dawania człowiekowi sztuki, która jest radością, a zaskakuje swoim bogactwem tematycznym. Portrety, akty, pejzaże, kwiaty, martwe natury, kompozycje. Wszystkie te prace posiadają swoisty niepowtarzalny nastrój. Między okiem a przedmiotem drga światło, wibruje powietrze. Zachwyca wirtuozeria, z jaką artysta buduje formę kolorową plamą. 
Portrety kobiece, akty – to kobiety z krwi i kości; zmysłowe i grzeszne, subtelne i wstydliwe, dobre i złe, wszystkie pełne życia. Widzimy je tak, jak artysta chce nam je pokazać. Każda ma swój kolorowy świat; szary, seledynowy, różowy, błękitny, czasem dekoracyjny, innym razem prawie subtelnie surowy. Ale zawsze mamy złudzenie, że tło i ciało kobiety przenikają się wzajemnie, tworzą jedność. Nigdy nie dostrzegamy w tych pracach żadnej dysharmonii. Bywa, że drobiazgami z drugiego planu, jak róż na ustach kobiety, błękitne szkiełko, artysta jakby odwracając stosunki przestrzenne atakuje nasz wzrok, powodując dodatkowe spięcia wzruszeń.
Edmund Gajewski
 


wróć