MENU

  • ZMARTWYCHWSTANIEC - plakat wystawy

Wystawy

EWA I WIESŁAW STREBEJKO - PLAKAT

PAŹDZIERNIK-LISTOPAD

Galeria BWA

W gorzowskim BWA „Art-Stilon” – kolejna ciekawa wystawa, tym razem artystów z gorzowskiego kręgu. Ewa i Wiesław Strebejkowie zaprezentowali duży zestaw plakatów, powstałych w dość długim okresie, ma więc widz możliwość prześledzenia rozwoju twórczości graficznej tych autorów, wielokrotnie nagradzanych w konkursach ogólnopolskich i regionalnych. Mamy tu szeroko publikowaną tematykę teatralną – zwracają uwagę widzów bardzo udane afisze m.in. teatru zielonogórskiego. Na wystawie prezentowane są ponad to dość agresywne w formie plakaty z imprez „Wiosny studenckiej”, okolicznościowe – jak na Dzień Matki, czy Dzień Dziecka, reklamowe, propagandowe – aż do najnowszych, oryginalnych plakatów „Solidarności”. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem; Magazyn Lubuski Nr 217/ 01.11.1981r.
 
Plakat E. i W. Strebejko to lakoniczna informacja przełożona na system znaków graficznych, symboli, metafor z dużą dozą specyficznego humoru i intrygującej zabawy. Ów delikatny, bardzo subtelny niekiedy humor, osiągany prostymi środkami metodą oryginalnych skojarzeń jest cechą charakterystyczną dla twórczości gorzowskich plakacistów. Za te właśnie cechy, za niezwykłe bogactwo pomysłów, niebanalność a zarazem prostotę i celność skojarzeń, za owe pasemko tęczy szalenie ożywiającej niekiedy monochromatyczną płaszczyznę, ogromnie cenię sobie twórczość E. i W. Strebejko. 
Plakat w ich twórczości to dominująca dziedzina wypowiedzi artystycznej ale nie jedyna. Zajmują się bowiem z powodzeniem sztuką użytkową w szerokim pojęciu tego słowa, fotografiką i scenografią, prywatnie zaś, jak mi wiadomo, pasjonują się muzyką i poezją.
J. Gąsiorek
 

wróć