MENU

  • ADAM KOZICKI - plakat wystawy

Wystawy

Izabela Chamczyk - Walka o sens

Izabela Chamczyk

WOJNA DWUNASTOMIESIĘCZNA

Walka o sens

 

27.04-2.06.2013

 

http://www.wojnaizabelichamczyk.blogspot.com/

https://www.facebook.com/groups/152178268267801/

https://www.facebook.com/events/145071658979942/

 

 

Wojna dwunastomiesięczna rozpoczęta!
Dwanaście wystaw w dwanaście miesięcy w dwunastu galeriach w różnych miastach.
Niemożliwe? Nie dla Izabeli Chamczyk. Artystka rozpoczyna kolejne działanie na granicy sztuki
i rewolucji, banału i ekstremum, kiczu i przemocy. Po co wypowiadać wojnę? I komu?
Po co używać wielkich słów, a te słowa zapisywać wielkimi literami? Jaki sens ma walka i o co warto ją wytoczyć? Izabela Chamczyk swoimi działaniami zadaje wiele pytań i nie obiecuje na nie odpowiedzieć. Być może w świecie sztuki można więcej, ale zrealizowanie dwunastu wystaw
w dwanaście miesięcy, w różnych miastach jest niemożliwe w sensie fizycznym, instytucjonalnym
i artystycznym. Izabela Chamczyk wypowiedziała jednak wojnę zarówno sobie, jak
i ograniczającym schematom rynku sztuki, po to by walczyć o malarstwo, o artystów i o sztukę pojmowaną jako realizowanie rzeczy niemożliwych. Jak mówi sama Chamczyk, głównym wrogiem w tej wojnie są ograniczenia: zarówno te związane z instytucjonalnym i formalnym funkcjonowaniem środowiska artystycznego, jak i ograniczenia umysłu, czy wyobraźni. Wojna wypowiedziana przez Izabelę Chamczyk nie jest wojną ze sztuką, ale o sztukę. Izabeli szczególnie zależy na malarstwie. Chamczyk pragnie połączyć malarstwo z performansem i filmem, aby w ten sposób je ożywić. Podczas najbliższych wystaw będzie realizowała to na dwa sposoby: poprzez tworzenie żywych portretów – połączenia malarstwa abstrakcyjnego oraz projekcji video oraz poprzez unicestwianie swoich dotychczasowych obrazów, które będą zalewane magmą farby podczas trwania wystawy. Połączenie różnych dziedzin sztuki w tym przypadku ma na celu nie tylko ponowne zdefiniowanie malarstwa, ale wręcz nowej tendencji w sztuce. Działanie Izabeli Chamczyk to również przekroczenie granicy w niej samej i jej dotychczasowych działaniach artystycznych – uśmiercanie swoich dotychczasowych obrazów jest tego najbardziej jaskrawym przykładem. Jak sama twierdzi, nie wie, co stanie się po tych dwunastu miesiącach.
Jeśli jednak w niej lub w otoczeniu nastąpi jakakolwiek zmiana, wojna zostanie wygrana.
MONIKA OLSZEWSKA
 

Izabeli Chamczyk WALKA O SENS

Izabela Chamczyk należy do artystek młodego pokolenia, która w jednym projekcie nazwanym WOJNA DWUNASTOMIESIĘCZNA zogniskowała osobiste doświadczenia, przemyślenia i praktykę twórczą.
Epizod czwarty prezentowany w Galerii Sztuki Najnowszej to WALKA O SENS.

Świadomie zastosowane przez Chamczyk najistotniejszych kryteriów sztuki wartościowej, to jest zbioru ciekawych elementów egzystencjalnych związanych ze środowiskiem artystycznym wyrażonych w idei sztuki krytycznej, oraz zastosowanie hybrydyzacji formy poszczególnych artefaktów i na koniec popularyzacja idei na 12 prezentacjach autorskich w kraju, jest doskonałym przykładem na budowanie kariery artystycznej, jakkolwiek nie da się do końca przewidzieć oczekiwanego przez artystkę sukcesu finansowego.

Można by powiedzieć że treścią projektu „Walki o sens” jest problem FRUSTRACJI inteligentnej artystki nie mogącej doczekać się sukcesu.  
Oczywiście problem ten dotyczy wszystkich artystów, tak muzyków, piosenkarzy, aktorów jak i artystów wizualnych również z dyscyplin tradycyjnych. Jest to zjawisko powszechne w życiu ale... bodaj po raz pierwszy poruszany jako idea w sztuce wizualnej.
Projekt płynący z autentycznych stresów jest grą z zastosowaniem nomenklatury wojennej i akcesoriów wojskowych, pozwalających na ujawnianie kolejnych problemów związanych z aktywnością twórczą.
W „Walce o sens” artystka porusza dwa podstawowe problemy egzystencjalne: pierwszy to sensu życia i tworzenia  (dla kogo? Komu jest moja sztuka potrzebna?) i problem drugi podaży i popytu w nieprzewidywalnym świecie artbusinessu.
Desperacja z jaką Izabela podejmuje „walkę” jest walką z samą sobą i podkreśla powagę autentycznego, osobistego problemu. Jest autoterapią na publicznym forum.
Kurator Galerii Sztuki Najnowszej Romuald Kutera

 

Izabela Chamczyk to artystka akcji, w ideę jej działań niezmiennie wpisane są silne emocje, jednak ona pozostaje bezwzględnie wierna swojej twórczości. Ogromną wagę przywiązuje nie tylko do momentu kreacji, ale również do sytuacji „tuż po”, gdy jej malarstwo zaczyna żyć i podlegać zmianom w czasie i w przestrzeni, nierzadko pozaartystycznej. Izabela Chamczyk to artystka młodego pokolenia jest malarką i performerką, pracuje w wielu mediach nieustannie redefiniując ich granice. Absolwentka Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu, kierunek malarstwo - dyplom uzyskany z wyróżnieniem w 2009. W latach 2007/2008 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych
w Poznaniu, u dr Dominika Lejmana. Uzyskała min. Stypendium Młoda Polska w 2010, oraz Stypendium dla Młodego Twórcy czasopisma Artluk w 2009, w 2011 r. brała udział w konkursie Gepperta. Artystka znana jest z kontrowersyjnych działań wyrażanych w różnych formach
i przestrzeniach np. performance "Nazwij to jak chcesz. Zawsze chciałam to zrobić" 2010, czy "DO TWARZY MI W NIEBIESKIM" w Galerii Entropia 2011, "NIE DOTYKAJ!" na Konkursie Gepperta 2011, "histeria" na festiwalu w Sokołowsku 2011,"DOTYKAJ!" Galeria Strefa A Kraków 2011, "NIESKOŃCZONOŚĆ", BWA Jelenia Góra 2011 czy też głośno komentowanym happeningu ART ATAK na wystawie pt. "KOCHAJ MNIE!" w galerii Arttrakt oraz innych, prowokacyjnych akcji związanych
z jej postawą wobec odbioru sztuki. Artystka brała udział w wielu wystawach i działaniach zbiorowych min. wystawa "Trzysta milionów" Galeria Art New Media w Warszawie, wystawa młodych artystów nominowanych do Nagrody Fundacji Vordemberge - Gildewart w MOCAKu
w Krakowie 2011, Triennale Młodych w Orońsku 2011, festiwal INTERAKCJE w Piotrkowie Trybunalskim 2012.

 

 


fot. Miłosz Poloch

fot. Agnieszka Kowalska-Kucharczyk

fot. Agnieszka Kowalska-Kucharczyk

fot. Agnieszka Kowalska-Kucharczyk

fot. Agnieszka Kowalska-Kucharczyk

fot. Tomasz Szambelan

fot. Agnieszka Kowalska-Kucharczyk

fot. Agnieszka Kowalska-Kucharczyk

fot. Agnieszka Kowalska-Kucharczyk

fot. Agnieszka Kowalska-Kucharczyk

fot. Agnieszka Kowalska-Kucharczyk

fot. Agnieszka Kowalska-Kucharczyk

wróć