MENU

Wystawy

Jerzy Samulski, Krzysztof Saj

 

"NOWE TWARZE W FOTOGRAFII"

29.11.08. - wernisaż dwóch artystów:
JERZY SAMULSKI - cykl zdjęć
wraz z prezentacją multimedialną
pt.: "CHWILE   SKUPIENIA",
KRZYSZTOF  SAJ - cykl fotograficzny
pt.: "REFLEXCITY".KRZYSZTOF SAJ - "REFLEXCITY"
Fotografia miejska jest jego pasją. Jak sam podsumował ten cykl: "Miasto jest dla mnie sceną, na której każdego dnia zmienia się scenografia. Bywam na tej scenie, obserwuję akcję, zaglądam za kulisy... i chwytam umykające zdarzenia. Temu służy moja miejska fotografia. Wyłapuję obrazy rzeczywistości, odsłaniającej się w momentach nieoczywistych - momentach decydujących o naciśnięciu spustu migawki. To, co otrzymuję - fotografia - jest syntezą mojego widzenia i moich odczuć wprojektowanych w tę rzeczywistość. Moja fotografia jest moją rzeczywistością."
Wystawa prezentowana w Galerii Sztuki Najnowszej jest wybranym zbiorem kilkudziesięciu fotografii, które powstawały w różnym czasie i miejscach, które są jednak reprezentatywne, jeśli chodzi o różnorodność postrzegania otaczającego go świata. Jest to rodzaj fotografii tzw. „czystej”, która jest  zapisem obrazu zastanej sytuacji, bez ingerencji nowoczesnych programów graficznych, czy inscenizacji danej sytuacji.
Krzysztof Saj kontynuuje tutaj ideę fotografików, których ceni – takich jak Henri Cartier Bresson, czy Arno Fisher. Interesuje  go tematyka, która jest zainspirowana  pulsującym życiem miasta, przenikanie się ludzi i bilbordów - tego, co statyczne, z tym, co jest w ruchu. Ciekawe zestawienia mieszkańców miast z ich otoczeniem w postaci tego wszystkiego, co jest z miastem związane: reklam, światła, ruchu ulicznego, architektury, sztuki; zarówno  codziennych sytuacji, jak wielkich wydarzeń, ulotnych chwil i anonimowych ludzi, którzy dzięki uwiecznieniu na zdjęciu zostają zapamiętani. Powstały zapis to właśnie „Reflexcity”, czyli miasto złapane „na gorąco” dzięki szybkiej reakcji autora.
Ten ciągły ruch, gwar, zmiany, które następują, są jego inspiracją i dają możliwość nieograniczonych możliwości tworzenia, chwytania efemerycznych chwil,  bez znudzenia się tą tematyką.
Zdjęcia z wystawy w Galerii Sztuki Najnowszej są czarno – białe, gdyż w tej stylistyce artysta czuje się najlepiej. Obecna prezentacja podsumowuje pewien etap twórczości Krzysztofa Saja, jednak zamierza on zajmować się nadal takim rodzajem fotografii reportażowej, podejmując nowe projekty.
Anna Kania-SajKRZYSZTOF SAJ
Absolwent Międzynarodowego Forum Fotografii i Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia Sztuki. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. we Wrocławiu, Łodzi, Berlinie, Lwowie. Jego fotografie były publikowane w magazynach Format, Art&Business, Rita Baum, Odra, Almanach Sztuki... Stale współpracuje z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz pismem artystycznym Format.


Wystawy zbiorowe i indywidualne:

2004

- listopad - grudzień - Galeria „ARP”, Wystawa fotografii studenta II roku MFF „Kwadrat”: Krzysztofa Saja „Rzeczywistość nieoczywista” w ramach festiwalu Polfoto
- Sowiogórski Festiwal Techniki - wystawa poplenerowa
- 11-15 maj - Fotofestiwal Łódź 2004

2005
- Wystawa fotografii uczestników warsztatów międzynarodowych: „Autoportret i inscenizacja” - Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”.
- 11-15 maj - Fotofestiwal Łódź 2005

2006
- styczeń - Wystawa "Galleria del Tasso" w BWA Awangarda we Wrocławiu
- 1 kwietnia - Wernisaż wystawy dyplomowej absolwentów MFF „Kwadrat”
- czerwiec - Wrocław Non Stop - Festiwal Młodej Sztuki - Browar Mieszczański
- sierpień - wystawa w ramach Bibel Fest Forum w Berlinie

2007
- 22 czerwca -1 lipca - Festiwal Foto Space, Fotografie Wrocławia, wystawa na wrocławskim rynku i na ul. Oławskiej
- czerwiec - Biennale Fotografii we Lwowie
- październik 2007 - Zawieszone w Czasie, Wystawa w ramach Festiwalu Techne Ostrava (Czechy)
-13 grudnia - Fotografie miejskie, Ośrodek Działań Artystycznych Firlej

2008
- Ogólnopolska Wystawa Fotografii „Konfrontacje 34”- zakwalifikowanie do wystawy zestawem zdjęć "Galleria del Tasso"
- Ogólnopolska Wystawa "Portret" w Trzciance
 

wróć