9 września - 15 października 2006 r.
Wystawa Międzynarodowa Noc Dziecka jest w pewnym sensie "negatywem" hasła Międzynarodowy Dzień Dziecka, które pojawiało się w przeszłości. Prezentacja jest przygotowana tak, aby wszystkie prace emanowały wewnętrznym światłem, rozświetlając przestrzeń zaciemnionej galerii.
Przedstawione realizacje są odpowiedzią na zaproponowane hasło wystawy i w bezpośredni sposób odwołują się do czasu dorastania i dojrzewania młodego człowieka z całym bagażem przeżyć związanych z inicjacja, przeżyciami traumatycznymi w relacji ze światem dorosłych.
Podglądanie rzeczywistości z poziomu blatu stołu, szukanie schronienia w zakamarkach mieszkań, budynków podszyte było wiarą, że świat jest pełen tajemnic, magii i fantastycznych zjawisk.
Na wystawie znajdziemy malarstwo, obiekty, film oraz instalacje w wydaniu młodego pokolenia artystów związanych z Poznaniem i Zieloną Górą.
W projekcie udział biorą:
Piotr Adamski, Piotr Bosacki, KOT, Konrad Smoleński, Łukasz Strawiński-Stupak, Wu Es Be, Agnieszka Zwolińska.
PIOTR ADAMSKI -Urodzony w 1982 r. w Ostrowie Wlkp. Student V roku Intermediow i III roku grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2006).
PIOTR BOSACKI -Urodzony w 1977 r. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Poznaniu. Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2004). Od 2005 działa wraz z Konradem Smoleńskim i Wojciechem Bąkowskim w grupie KOT. Działalność grupy KOT to: poezja, muzyka, audioperformance.
KONRAD SMOLEŃSKI -Urodzony w 1977 r. w Kaliszu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uprawiane dyscypilny: Audio Performance, Video, Fotografia, Obiekt, Akcja. Związany ze sceną PINK PUNK (uczestnik zespołów MAMA, SIXA, Czykita, KOT, New Worst Band KRISTEN). W latach 1999-2002 związany ze stadem prusa (galeria prusa 2/9, galeria wahr stadt). Uczestnik działań grupy HELMUT KOWALSKI. Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni Audio Sfery na Wydziale Komunikacji Intermedialnej. Wykładowca przedmiotu Podstawy Video.
http://free.art.pl/smolenski
www.grupakot.pl
www.pinkpunk.pl
ŁUKASZ STRAWIŃSKI-STUPAK -Urodzony w 1981 r. w Zielonej Górze. Student (2006 r.) V roku malarstwa w pracowni prof. L. Knaflewskiego oraz III roku grafiki w Instytucie Sztuk Pięknych wydziału artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego.
WOJCIECH BĄKOWSKI (Wu Es Be) -Urodzony w 1979 r. w Poznaniu. Absolwent tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom: audioperformance w pracowni Audiosfery prof. Leszka Knaflewskiego 2005 (wyróżnienie), film animowany w pracowni Filmu Animowanego prof. Hieronima Neumanna 2005 (wyróżnienie). Artysta, poeta, muzyk. Autor: filmów animowanych, audioperformensów, muzyki alternatywnej. W latach 2003-2005 członek grupy S.P.O.R.T. ( Aleksandra Gerlach, Bartosz Górka, Wojciech Bąkowski). Od 2005 działa wraz z Konradem Smoleńskim i Piotrem Bosackim w grupie KOT. Działalność grupy KOT to: poezja, muzyka, audioperformance. Wojciech Bąkowski jako Czykita (WSB) tworzy muzykę postrap. Należy do stowarzyszenia PINKPUNK.
www.pinkpunk.pl
www.grupakot.pl
AGNIESZKA ZWOLIŃSKA - Urodzona w 1979 r. W latach 2001-2006 studia na wydziale artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (malarstwo w Instytucie Sztuk Pięknych). Przygotowuje się (2006 r.) do dyplomu z malarstwa w pracowni prof. L. Knaflewskiego i fotografii w pracowni ad. L. Krutulskiego. W 2006 rozpoczęła studia podyplomowe o profilu kuratorskim na wydziale Histori Sztuki UAM.
Trzy pytania do…
…Leszka Knaflewskiego, kuratora wystawy „Międzynarodowa Noc Dziecka” w Galerii Nowych Mediów
Poczujmy się dziećmi
1. Malarstwo, instalacje, a nawet film animowany – to wszystko można zobaczyć na najnowszej wystawie w gorzowskiej Galerii Nowych Mediów. Da pan odbiorcom wskazówki, żeby mogli właściwie ją odczytać?
- Lepiej polegać na własnych zmysłach i podchodzić do tego, co pokazaliśmy, bez uprzedzeń. Najpierw zobaczyć, potem ewentualnie dopytać albo doczytać. Tytuł wystawy odwołuje się do zamierzchłego hasła Międzynarodowy Dzień Dziecka i jest jego negatywną wersją. Zapraszając artystów do projektu, tłumaczyłem, że chodzi w nim o pokazanie magicznego, dziecięcego świata, nie pozbawionego jednak bolesnych elementów, trudnych przeżyć.
2. Artyści od razu kupili ten pomysł?
- Nie było żadnych problemów, bo przecież powrót do dzieciństwa to dla twórcy kopalnia tematów. Poza tym wybrałem ludzi sprawdzonych, których jako pedagog znam i obserwuję (na wystawie pokazali się młodzi artyści z Zielonej Góry i Poznania, m.in. Piotr Adamski, Piotr Bosacki, Konrad Smoleński – dop. red.).
3. A kto powinien przyjść na tę wystawę, młodsi czy starsi odbiorcy?
- Młode pokolenie, które się na niej prezentuje, pewnie woli przemawiać do rówieśników, ale to nie znaczy, że nie powinni przyjść ludzie dojrzalsi czy nawet w podeszłym wieku. Dzieciństwo łączy nas wszystkich.
Dziękuję
A. Szymańska, „Gazeta Lubuska”, 09/2006