MENU

Wystawy

MIĘDZYNARODOWA NOC DZIECKA

9 września - 15 października 2006 r.


Wystawa Międzynarodowa Noc Dziecka jest w pewnym sensie "negatywem" hasła Międzynarodowy Dzień Dziecka, które pojawiało się w przeszłości. Prezentacja jest  przygotowana tak, aby wszystkie prace emanowały wewnętrznym światłem, rozświetlając przestrzeń zaciemnionej galerii.
Przedstawione realizacje są odpowiedzią na zaproponowane hasło wystawy i w bezpośredni sposób odwołują się do czasu dorastania i dojrzewania młodego człowieka z całym bagażem przeżyć związanych z inicjacja, przeżyciami traumatycznymi w relacji ze światem dorosłych.
Podglądanie rzeczywistości z poziomu blatu stołu, szukanie schronienia w zakamarkach mieszkań, budynków podszyte było wiarą, że świat jest pełen tajemnic, magii i fantastycznych zjawisk.
Na wystawie znajdziemy malarstwo, obiekty, film oraz instalacje w wydaniu młodego pokolenia artystów związanych z Poznaniem i Zieloną Górą.

W projekcie udział biorą:
Piotr Adamski, Piotr Bosacki, KOT, Konrad Smoleński, Łukasz Strawiński-Stupak, Wu Es Be, Agnieszka Zwolińska.
 

PIOTR ADAMSKI -Urodzony w 1982 r. w Ostrowie Wlkp. Student V roku Intermediow i III roku grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2006).

PIOTR BOSACKI -Urodzony w 1977 r. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Poznaniu. Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2004). Od 2005 działa wraz z Konradem Smoleńskim i Wojciechem Bąkowskim w grupie KOT. Działalność grupy KOT to: poezja, muzyka, audioperformance.

KONRAD SMOLEŃSKI -Urodzony w 1977 r. w Kaliszu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uprawiane dyscypilny: Audio Performance, Video, Fotografia, Obiekt, Akcja. Związany ze sceną PINK PUNK (uczestnik zespołów MAMA, SIXA, Czykita, KOT, New Worst Band KRISTEN). W latach 1999-2002 związany ze stadem prusa (galeria prusa 2/9, galeria wahr stadt). Uczestnik działań grupy HELMUT KOWALSKI. Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni Audio Sfery na Wydziale Komunikacji Intermedialnej. Wykładowca przedmiotu Podstawy Video.

http://free.art.pl/smolenski
www.grupakot.pl
www.pinkpunk.pl

ŁUKASZ STRAWIŃSKI-STUPAK -Urodzony w 1981 r. w Zielonej Górze. Student (2006 r.) V roku malarstwa w pracowni prof. L. Knaflewskiego oraz III roku grafiki w Instytucie Sztuk Pięknych wydziału artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

WOJCIECH BĄKOWSKI (Wu Es Be) -Urodzony w 1979 r. w Poznaniu. Absolwent tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom: audioperformance w pracowni Audiosfery prof. Leszka Knaflewskiego 2005 (wyróżnienie), film animowany w pracowni Filmu Animowanego prof. Hieronima Neumanna 2005 (wyróżnienie). Artysta, poeta, muzyk. Autor: filmów animowanych, audioperformensów, muzyki alternatywnej. W latach 2003-2005 członek grupy S.P.O.R.T. ( Aleksandra Gerlach, Bartosz Górka, Wojciech Bąkowski). Od 2005 działa wraz z Konradem Smoleńskim i Piotrem Bosackim w grupie KOT. Działalność grupy KOT to: poezja, muzyka, audioperformance. Wojciech Bąkowski jako Czykita (WSB) tworzy muzykę postrap. Należy do stowarzyszenia PINKPUNK.

www.pinkpunk.pl
www.grupakot.pl

AGNIESZKA ZWOLIŃSKA - Urodzona w 1979 r. W latach 2001-2006 studia na wydziale artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (malarstwo w Instytucie Sztuk Pięknych). Przygotowuje się (2006 r.) do dyplomu z malarstwa w pracowni prof. L. Knaflewskiego i fotografii w pracowni ad. L. Krutulskiego. W 2006 rozpoczęła studia podyplomowe o profilu kuratorskim na wydziale Histori Sztuki UAM.
 


Trzy pytania do…
…Leszka Knaflewskiego, kuratora wystawy „Międzynarodowa Noc Dziecka” w Galerii Nowych Mediów


Poczujmy się dziećmi

1. Malarstwo, instalacje, a nawet film animowany – to wszystko można zobaczyć na najnowszej wystawie w gorzowskiej Galerii Nowych Mediów. Da pan odbiorcom wskazówki, żeby mogli właściwie ją odczytać?
 - Lepiej polegać na własnych zmysłach i podchodzić do tego, co pokazaliśmy, bez uprzedzeń. Najpierw zobaczyć, potem ewentualnie dopytać albo doczytać. Tytuł wystawy odwołuje się do zamierzchłego hasła Międzynarodowy Dzień Dziecka i jest jego negatywną wersją. Zapraszając artystów do projektu, tłumaczyłem, że chodzi w nim o pokazanie magicznego, dziecięcego świata, nie pozbawionego jednak bolesnych elementów, trudnych przeżyć.

2. Artyści od razu kupili ten pomysł?
- Nie było żadnych problemów, bo przecież powrót do dzieciństwa to dla twórcy kopalnia tematów. Poza tym wybrałem ludzi sprawdzonych, których jako pedagog znam i obserwuję (na wystawie pokazali się młodzi artyści z Zielonej Góry i Poznania, m.in. Piotr Adamski, Piotr Bosacki, Konrad Smoleński – dop. red.).

3. A kto powinien przyjść na tę wystawę, młodsi czy starsi odbiorcy?
- Młode pokolenie, które się na niej prezentuje, pewnie woli przemawiać do rówieśników, ale to nie znaczy, że nie powinni przyjść ludzie dojrzalsi czy nawet w podeszłym wieku. Dzieciństwo łączy nas wszystkich.

Dziękuję

A. Szymańska, „Gazeta Lubuska”, 09/2006
 
 

fot. Z. Sejwa

fot. Z. Sejwa

fot. Z. Sejwa

fot. Z. Sejwa

fot. Z. Sejwa

fot. Z. Sejwa

fot. Z. Sejwa

fot. Z. Sejwa

fot. Z. Sejwa

fot. Z. Sejwa

fot. Z. Sejwa

fot. Z. Sejwa

fot. Z. Sejwa

fot. Z. Sejwa

wróć