18.11.2017, 17:00
malarstwo, obiekty
W krajobrazie prac Pawła Matyszewskiego natura jest jednym z podstawowych odniesień dla artystycznych dociekań malarza. Pierwszoplanową rolę odgrywają tu botanika oraz anatomia człowieka. Obie dziedziny biologii są z jednej strony niewyczerpanym źródłem inspiracji i fascynacji do tworzenia nowych prac. Z drugiej, wydają się być polem doświadczenia skrajnych emocji i doznań sensorycznych związanych z ciałem i psychiką.
Tytułowy busz, rozumiany bardziej jako gąszcz czy chaszcze drzew i krzewów, niż jako formacja roślinna obszarów podrównikowych wskazuje na ogrom prac i koncepcyjnych wątków prezentowanych na wystawie w Gorzowie. Ten dotychczas jeden z większych w karierze artysty pokaz indywidualny obejmuje najnowsze prace oraz realizacje z lat 2010– 2016. W Buszu zdecydowanie dominuje wielkoformatowe malarstwo – ulubiona forma ekspresji Matyszewskiego. Jego naturalnym zagęszczeniem są inne „organizmy”, wśród nich średnioformatowe i mniejsze obrazy, oraz obiekty
i fotograficzna dokumentacja działania w Puszy Knyszyńskiej.
Na wystawie prezentowany jest wybór obrazów „Gąszcz”, „Powłoka”, „Poszukiwacz” (wszystkie z 2017) oraz przykłady ważnych w dorobku artysty prac z cyklów Refleksje przyrodnicze (2014-2017), Dracula Orchid (2011-2015) oraz Separacje (2013-2017). Do najnowszych prac należy również „Alcea rosea” (2017) - jeden z botanicznych „okazów malarskich” z serii ulegającej destrukcji. Obraz pełen zacieków, przetarć i dziur sytuuje się na pograniczu niedokończenia, zaniedbania i zniszczenia. Sensualne formy inspirowane szeroko pojętą naturą, inne – bardziej naturalistyczne w swym wyrazie, czy te do złudzenia przypominające fragmenty ciała, przemieszane są z pracami abstrakcyjnymi. Wszystkie, jako całość tworzą jeden komplementarny organizm.
tekst: Michał Jachuła
Paweł Matyszewski urodził się w 1984 roku w Białymstoku. W 2009 roku uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa (w pracowni Piotra C. Kowalskiego) na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie obecnie jest doktorantem. W swoich pracach obsesyjnie powraca do tematu przemijalności odnoszącej się do życia człowieka i zjawisk przyrodniczych. Fascynuje go zmienność i kruchość wszystkiego co otacza człowieka, jak również zjawiska marginalne, budzące skrajne emocje. Jego prace sytuujące się na pograniczu realizmu i abstrakcji przypominają często materię ciała. Czasem nacechowane erotyzmem, innym razem przypominające tkankę martwego naskórka działają zmysłowo i wizualnie.
Prace Pawła Matyszewskiego pokazywane były na licznych wystawach indywidualnych, m.in. w Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Białej w Lublinie, galeriach Piekary w Poznaniu i Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Artysta brał także udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Galerii Bielskiej BWA w Bielsko-Białej, Muzeum Sztuki Współczesnej w Mińsku na Białorusi, Tartu Art House w Estonii i wielu innych. Jest laureatem stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska", nagród artystycznych Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” czy Biennale Sztuki Młodych „Rybie oko”.
kurator: Gustaw Nawrocki