Otwarcie 28.01.2022, godz. 18:00
Artystki: Alicja Bielawska, Pamela Bożek, Monika Drożyńska, Elżbieta Jabłońska, Małgorzata Mirga-Tas
Zaira Avtaeva, Zalina Tavgereeva, Liana Borczaszvilli, Makka Visengereeva, Khava Bashanova, Ajna Malcagova
Kuratorka: Marta Gendera
W ostatnich latach tkanina stała się w rękach polskich artystek ważnym narzędziem pracy, odnoszącym się do aktualnych treści społecznych i politycznych. Nierzadko stawiają się one w roli pośredniczek oddając głos mniejszościom, nawiązują do historii lub sytuacji migracyjnej. Czynności związane z szyciem, tkaniem i haftowaniem symbolicznie oddają troskę i ciepło jakimi obdarzamy bliskie nam osoby. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace wykonane we współpracy ze społecznościami oraz takie, dla których istotne są wątki związane ze wspólnotą i różnorodnością kulturową Polski. Dodatkowymi kontekstami dla wystawy są wielokulturowa tożsamość Gorzowa i historia tutejszego BWA jako dawnego organizatora Ogólnopolskich Plenerów Tkackich.
Wystawa czynna do 6.03.2022
Alicja Bielawska. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (2005) i sztuk pięknych na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie (2009), obecnie doktorantka na Międzywydziałowych Środowiskowych Studiach Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wykładowczyni School of Form Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
W 2015 roku nominowana była do nagrody Spojrzenia 2015, a w 2016 roku do nagrody Paszporty Polityki w kategorii sztuki wizualne. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie dwukrotnie zamówiło u niej realizacje site-specific (w 2013 i 2018). Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Reprezentowała Polskę razem z CENTRALĄ oraz Aleksandrą Kędziorek na London Design Biennale 2021.
Monika Drożyńska. Absolwentka i doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Hafciarka, aktywistka, artystka sztuk wizualnych. Interesuje się językiem, który bada przy pomocy haftu ręcznego na tkaninie. Współpracowała z Zachętą Narodową Galeria Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Mumok w Wiedniu, Ludwig Muzeum w Budapeszcie, Bozar w Brukseli, Sotheby's. Tel Aviv. Prace w kolekcji Bunkra Sztuki, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kijowie, Lentos w Austrii. Mieszka w Krakowie.
Elżbieta Jabłońska. Artystka sztuk wizualnych. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1996 roku pracuje w Zakładzie Rysunku UMK w Toruniu. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Galerii Arsenał w Białymstoku, w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, BWA w Zielonej Górze, Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. W jej dorobku znajdują się działania długofalowe oparte na współpracy z instytucjami kultury i publicznością (www.nieuzytkisztuki.pl), projekty aktywizujące różne środowiska (Poręcz, Kijów, Ukraina, 2015) oraz próby kuratorskie (Powtarzam je by doścignąć, Muzeum Sztuki, Łódź, 2009). Laureatka Nagrody Spojrzenia w 2003 roku.
Pamela Bożek. Pamela Bożek. Artystka i aktywistka na rzecz praw człowieka, feministka. Założycielka i członkini projektu-kolektywu Notesy z Łukowa razem z Zairą Avtaevą, Zaliną Tavgereevą, Lianą Borczaszvilli, Makką Visengereevą, Khavą Bashanovą, Ajną Malcagovą. Wydawczyni i redaktorka „Wiza-Vis”, współtworzonego przez uchodźczynie i uchodźców w Polsce. Razem z Alą Savashevich i Iwoną Ogrodzką tworzy nieformalną grupę Bezgraniczna Pomoc, zajmującą się organizacją charytatywnych aukcji sztuki współczesnej wspierających osoby z doświadczeniem migranckim i uchodźczym w Polsce. Absolwentka i doktorantka ASP w Krakowie. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz migrantów i migrantek w Polsce. Swoje prace prezentowała m.in. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerii Labirynt w Lublinie czy Galeri Miejskiej bwa w Bydgoszczy.
Małgorzata Mirga-Tas. Romska artystka sztuk wizualnych i aktywistka. Absolwentka Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Brała udział w licznych wystawach m.in. w Galerii Morawskiej w Brnie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Galerii Arsenał w Białymstoku. Uczestniczyła w Biennale „Art Encounters” w Timisoarze (2019) i 11. Biennale w Berlinie (2020). W roku 2022 będzie reprezentowała Polskę na 59. Biennale Sztuki w Wenecji swoim autorskim projektem „Przeszacowując świat”. W 2020 roku otrzymała Paszport Polityki w kategorii sztuki wizualne. Angażuje się w liczne projekty społeczne i artystyczne przeciwdziałające wykluczeniu, dyskryminacji i homofobii.
Plakat wystawy "Wątki wspólne", na plakacie: Elżbieta Jabłońska, Przewrót, 2011, Fotografia wykonana w 2022 roku