MENU

  • ZMARTWYCHWSTANIEC - plakat wystawy

Wystawy

ANNA SZYMANEK - RYSUNEK, CERAMIKA, MALARTSWO

LISTOPAD
 
Galeria BWA
 
WYSTAWA JUBILEUSZOWA
 
Anna Szymanek urodziła się 26 marca 1937 roku w Starodworcach. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki, gdzie w 1964 roku w pracowni prof. Julii Kotarbińskiej zrobiła dyplom z ceramiki unikatowej. Była dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. 
 
Dla mnie plenery są ucieczką przed samotnością i codziennością – mówi. Dzięki nim łatwiej zapominam o miękkości gliny w rękach; Hanna Cieplak, Gazeta Lubuska 15.11.2002 r.
 
Po obejrzeniu wystawy z najnowszych plenerów, widzowie przeszli do bocznych sal. Tam Prezydent Miasta Tadeusz Jędrzejczak przeciął „wstęgę” z ceramicznych korali i uroczyście otworzył indywidualną, retrospektywną wystawę Anny Szymanek. Artystka pokazała na niej delikatne rysunki, pastele i znakomite prace ceramiczne: baśniowe morskie stwory i zawieszone na sznurkach porcelanowe kolie; Hanna Cieplak, Gazeta Lubuska 18.11.2002 r. 
 
Niezwykłą ekspozycję otwierają „Madonny”- czyli smukłe porcelanowe figurki z aureolami wokół głowy. Nieco dalej wyeksponowano formy organiczne z różnego rodzaju szkliwiami. Jednak najatrakcyjniejszymi okazały się dla oglądających tajemnicze stworzenia- kolczaste ryby, wąsate stwory na poły z rzeczywistością, na poły ze świata legend, podań i sag. Ale stwory Anny Szymanek nie są straszne, są intrygujące, przyciągają niesamowitością wyglądu, innością. Zupełnie odmienne są przestrzenne kompozycje z porcelanowych kulek, blaszek i sznurków. Przypominają trochę napowietrzne dzwonki, niekiedy kojarzą się z ekskluzywną biżuterią. Porcelanowe prace uzupełniają rysunki i pastele. Jubileuszowa wystawa Anny Szymanek jest prezentacją zamkniętego rozdziału w życiu twórczym artystki, czyli ceramiki i tego, co jej ceramikę obecnie zastępuje- prac na papierze; Roch, Gazeta Wyborcza 20.11.2002 r. 
 

wróć