Galeria BWA
MALARSTWO, RYSUNEK, GRAFIKA
CZERWIEC-LIPIEC
Europejska Akademia Sztuk (EAS) – utworzona została w październiku 1992 roku jako pierwsza prywatna szkoła sztuk pięknych o statusie uniwersyteckim.
Autorzy prac:
Stanisław Baj
Jerzy Duda-Gracz
Antoni Fałat
Jerzy Grabowski
Małgorzata Karkowska
Danuta Kołwzan-Nowicka
Antoni Kowalski
Piotr Krochmalski
Jan Kucz
Robert Kurzaj
Dariusz Mlącki
Zbysław Maciejewski
Ryszard Osadczy
Julian Pałka
Ewa Pełka
Wojciech Plewako
Krzysztof Skórczewski
Franciszek Starowieyski
Barbara Szubińska
Waldemar Szysz
Ewa Walawska
Marzanna Wróblewska
Ewa Zawadzka
Dorota Zemła
W sali gorzowskiego Biura Wystaw Artystycznych zawisło kilkadziesiąt rysunków, grafik, obrazów i kolaży wybitnych polskich plastyków. Na najbardziej eksponowanej ścianie znalazły się trzy wielkie obrazy Piotra Grochmalskiego, które bulwersują widzów. Na jednym naga kobieta siada na bidecie. Zza drzwi podgląda ją zaciekawiony mężczyzna. Na drugim trzy kobiety zostały przedstawione w jeszcze bardziej wulgarnej pozie. Przerysowana kreska, wynaturzone postacie wskazują, że artysta celowo deformuje rzeczywistość, pokazuje jej brzydkie oblicze.
Obok, o uwagę widza zabiegają trzy duże obrazy Jerzego Dudy-Gracza. Po raz pierwszy od wielu lat prace katowickiego malarza zostają w cieniu. W konwencji burzenia norm obyczajowych są także prace Franciszka Starowieyskiego-Byka. W BWA pokazano rysunki węglem przedstawiające nagie kobiety o rubensowskich kształtach. Starowieyski od lat nie rysuje nic innego i jak sam twierdzi – poza impresjami na temat kobiecego ciała prawie nic go nie interesuje. Dla widzów zmęczonych skłębionymi ciałami odpoczynkiem może być zabawny tryptyk „Piekło” autorstwa Antoniego Fałata. Na trzech dużych płótnach artysta namalował narady w firmach. O diabelskim pochodzeniu urzędników świadczą dyskretne rogi na głowach, nogi zakończone kopytami i ogony wystające spod stołu.
Prace kilkudziesięciu różnych plastyków łączy jedno – autorzy są wykładowcami Europejskiej Akademii Sztuki, pierwszej w Polsce prywatnej uczelni artystycznej; ROCH, Gazeta Zachodnia 05.07.1996 r.